SYS-E302-12D-8C
Server Supermicro SYS-E302-12D-8C SuperServer • E302iL • X12SDV-8C-SP6F • BOX PC IPMI
Supermicro
SYS-E302-12D-8C
Image above may show a varied configuration or optional parts.
Manufacturer: Supermicro
Part number: SYS-E302-12D-8C
Warehouse product ID: 1119982
HS: 8471 49 00 00
ECCN: 5a992c
Availability*: PL: NoneNL: 1 pcs. (estimated delivery time from 4 to 10 business days)
(the indicative cost of delivery on Poland's territory)
The indicative delivery cost in EU - 30&euro
Add to wishlist
More info at manufacturer site
Broken link? Report us.
Rate product:
No votes.
Add review
Log in to add a review.
Kluczowe cechy / Key features :
1. Intel® Ice Lake Xeon D-1736NT 15MB 8 Cores 2.7GHz QAT 20G, 67W
2. Up to DDR4 2933MHz 256GB RDIMM or 128GB UDIMM
3. 1x M.2 B-Key (3042/3052/2280)&Nano SIM Slot 1x M.2 M-Key(2280) 1x M.2 E-Key (2230) Wall Mount
4. 1 Dedicated IPMI LAN, 6 Networking Interface (2 x25G SFP28, 4 x 1GbE)
5. 1x 2.5" SATA drives and 1x M.2 M-Key 2280
6. Fanless Cooling, Operating Temperature: 0°C to 35°C (32°F to 95°F)
7. 180W 12V Lockable DC Power Adapter
Product description
Please verify them on the manufacturer's website by clicking this link.
Manufacturer Supermicro
SKU SYS-E302-12D-8C
Basic informations
Server content
Qty Product name
1 Chassis: E302iL #
1 Motherboard: X12SDV-8C-SP6F #
1 CPU Heat Sink: SNK-P0067PS
Basic wiring
Power type AC
NVMe support No
NGSFF support No
Family SuperServer
Chassis
Product name E302iL
More info at manufacturer site Click here to view Broken link? Report us.
Basic informations
U size BOX PC
Expansion slots # 6
Motherboard formats support Flex-ATX
Motherboard sizes support 9" x 7.25"
Power Supply
Redundant power supply No
Power supply power 180 W
Power supply type AC
Drives
Hot-Swap No
Max. drives # 1
3,5" drives support No
2,5" drives support Yes