SYS-E302-12D-8C
Server Supermicro SYS-E302-12D-8C SuperServer • E302iL • X12SDV-8C-SP6F • BOX PC IPMI
Manufacturer: Supermicro
Part number: SYS-E302-12D-8C
Warehouse product ID: 1119982
HS: 8471 49 00 00
ECCN: 5a992c
Availability*: PL: NoneNL: 1 pcs. (estimated delivery time from 4 to 10 business days)
Log in to add a review.
Kluczowe cechy / Key features :
1. Intel® Ice Lake Xeon D-1736NT 15MB 8 Cores 2.7GHz QAT 20G, 67W
2. Up to DDR4 2933MHz 256GB RDIMM or 128GB UDIMM
3. 1x M.2 B-Key (3042/3052/2280)&Nano SIM Slot 1x M.2 M-Key(2280) 1x M.2 E-Key (2230) Wall Mount
4. 1 Dedicated IPMI LAN, 6 Networking Interface (2 x25G SFP28, 4 x 1GbE)
5. 1x 2.5" SATA drives and 1x M.2 M-Key 2280
6. Fanless Cooling, Operating Temperature: 0°C to 35°C (32°F to 95°F)
7. 180W 12V Lockable DC Power Adapter
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU | SYS-E302-12D-8C | ||||||||||
| Basic informations | |||||||||||
| Server content |
| Power type | AC | ||||||||||
| NVMe support | No | ||||||||||
| NGSFF support | No | ||||||||||
| Family | SuperServer | ||||||||||
| Chassis | |||||||||||
| Product name | E302iL | ||||||||||
| More info at manufacturer site | Click here to view Broken link? Report us. | ||||||||||
| U size | BOX PC | ||||||||||
| Expansion slots # | 6 | ||||||||||
| Motherboard formats support | Flex-ATX | ||||||||||
| Motherboard sizes support | 9" x 7.25" | ||||||||||
| Power Supply | |||||||||||
| Redundant power supply | No | ||||||||||
| Power supply power | 180 W | ||||||||||
| Power supply type | AC | ||||||||||
| Drives | |||||||||||
| Hot-Swap | No | ||||||||||
| Max. drives # | 1 | ||||||||||
| 3,5" drives support | No | ||||||||||
| 2,5" drives support | Yes | ||||||||||