H12SSL-C-O
Supermicro
Product unavailable (EOL) or limited sale (shortage). Please contact.
Product may only be available via system integration - please inquire.
You can check our refurbished list on our blog https://www.serverparts.cz/en/blog?q=refurbished
H12SSL-C-O
Image above may show a varied configuration or optional parts.
Availability: EOL
Manufacturer: Supermicro
Part number: H12SSL-C-O
Warehouse product ID: 705573
HS: 8473 30 20 00
ECCN: 5A992C
Availability*: On order (estimated delivery time from 10 to 21 business days)
(the indicative cost of delivery on Poland's territory)
The indicative delivery cost in EU - 30&euro
Kluczowe cechy / Key features :
1. Single AMD EPYC™ 7002 Series Processor
2. 2TB Registered ECC DDR4 3200MHz SDRAM in 8 DIMMs
4. 8 SATA3, Broadcom 3008 SAS3 (12 Gbps) controller for 2 SAS3 ports, 2 M.2
5. 2 Gigabit Ethernet LAN Ports
6. ASPEED AST2500 BMC graphics
7. Up to 6 USB 3.0 ports, (4 rear + 2 via header)
8. 7 PWM 4-pin Fans with tachometer status monitoring
Product description
Please verify them on the manufacturer's website by clicking this link.
Manufacturer Supermicro
SKU MBD-H12SSL-C-O
Basic informations
Chipset SoC
Format ATX
Size 12" x 9.6"
Expansion slots # 7
Processor
CPU socket SP3
CPU family AMD EPYC 7001/7002/7003 SP3 4094
CPU builtin No
Max. CPU # 1
SNK shape Standard
System Memory
Max. memory size support 2048 GB
Memory sockets # 8
Memory correction support ER
Memory size type support DIMM
Memory type support DDR4
On-Board Devices
SATA support Yes
SATA sockets # 8
SAS support Yes
SAS sockets # 2
SAS type SAS3
NVMe support No
M.2 support Yes
M.2 sockets # 2
NIC # 2
NIC chipset/type
Chipset Type
BCM5720 1GbE
BCM5720 1GbE
Hardaware RAID No
IPMI Yes
VGA Yes
Other
Supported RSC N/D
Application High-efficiency, Cost-effective
Power consumption 100 W