813MFTQC-350CB2
Chassis Supermicro CSE-813MFTQC-350CB2 1U 350W Hot-Swap 4xHDD SATA/SAS
Supermicro
813MFTQC-350CB2
Image above may show a varied configuration or optional parts.
Manufacturer: Supermicro
Part number: 813MFTQC-350CB2
Warehouse product ID: 264770
Weight (gross): 17.70 kg
Size of the package (LxWxH): 76cm x 60cm x 22cm
UPC/EAN: 672042294732
HS: 8473 30 20 00
ECCN: EAR99
Availability*: PL: NoneNL: 92 pcs. (estimated delivery time from 4 to 10 business days)
(the indicative cost of delivery on Poland's territory)
The indicative delivery cost in EU - 30&euro
Add to wishlist
More info at manufacturer site
Broken link? Report us.
Add to cart Negotiate the price
Rate product:
No votes.
Add review
Log in to add a review.
1. 1U Chassis for motherboard support size: (12" x 10") (9.6" x 9.6")
2. 4 x 3.5" hot-swap SAS/SATA
3. 1U 4-Port 12Gbps Backplane Support 4x3.5" SAS3/SATA3 HDD/SSD
4. 1U 350W Multi-output power supply Platinum level
5. 1 full height expansion slot(s)
6. 4 x 40x28mm PWM fan(s)
7. Optional 2 x 40x28mm PWM fan(s)
Product description
Please verify them on the manufacturer's website by clicking this link.
Manufacturer Supermicro
SKU CSE-813MFTQC-350CB2
Basic informations
U size 1U
Expansion slots # 1
Motherboard formats support ATX
Motherboard sizes support 9.6" x 9.6", 12" x 10"
Power Supply
Redundant power supply No
Power supply power 350 W
Power supply type AC
Drives
Hot-Swap Yes
Max. drives # 4
3,5" drives support Yes
2,5" drives support No