219A-R920WB
Chassis Supermicro CSE-219A-R920WB 2U 920W Redundant Hot-Swap 16xHDD SATA/SAS
Manufacturer: Supermicro
Part number: 219A-R920WB
Warehouse product ID: 1661
Weight (gross): 27.70 kg
Size of the package (LxWxH): 100cm x 66cm x 28cm
UPC/EAN: 672042104215
Log in to add a review.
1.2U chassis supports for maximum motherboard sizes - SMC Proprietary WIO , 13.68" x 16.5", motherboards
2.16 x 2.5" hot-swap SAS2/SATA drive bay, 1 x 5.25" drive bay
3.16-port 2U SAS 6Gbps direct-attached backplane, support up to 16x 2.5-inch SAS2/SATA3 HDD/SSD
4.1U 920W Redundant Platinum Super Quiet power supply W/PMbus
5.4 full-height & full-length expansion slot(s) , 3 low-profile expansion slot(s)
6.4 x 80mm high-performance fan(s)
7.Optional 3 x fans for 100% cooling redundancy
Product description
Please verify them on the manufacturer's website by clicking this link.
| Manufacturer | Supermicro |
|---|---|
| SKU | CSE-219A-R920WB |
| Basic informations | |
| U size | 2U |
| Expansion slots # | 7 |
| Motherboard formats support | Proprietary |
| Motherboard sizes support | 13.38" x 13.4" |
| Power Supply | |
| Redundant power supply | Yes |
| Power supply power | 920 W |
| Power supply type | AC |
| Drives | |
| Hot-Swap | Yes |
| Max. drives # | 16 |
| 3,5" drives support | No |
| 2,5" drives support | Yes |