846TQ-R1200B
Chassis Supermicro CSE-846TQ-R1200B 4U 1200W Redundant Hot-Swap 26xHDD SATA/SAS
846TQ-R1200B
Manufacturer: Supermicro
Part number: 846TQ-R1200B
Warehouse product ID: 2115
Weight (gross): 34.02 kg
Size of the package (LxWxH): 88cm x 68cm x 35cm
UPC/EAN: 672042049837
1. 4U chassis support for max. motherboard size - 13.68" x 13" E-ATX, 12" x 10" ATX and 9.6" x 9.6" Micro-ATX
2. 24 x 3.5" hot-swap drive bay, 2 x 3.5" fixed drive bay
3. Optional 1x Fixed Internal Hard Drive Bay and 1x DVD-ROM Drive or Floppy Drive
5. 1U 1000/1200W Redundant Power Supply W/PMbus Gold level
6. 7 full-height & full-length expansion slot(s)
7. 3 x 8cm hot-swap redundant PWM cooling fan(s)
8. 2 x 8cm hot-swap exhaust fan(s) & air shroud
Manufacturer Supermicro
SKU CSE-846TQ-R1200B
Motherboard formats support ATX, E-ATX
Motherboard sizes support 9.6" x 9.6", 12" x 10", 13.68" x 13"
Power Supply
Redundant power supply Yes
Power supply power 1200 W
Hot-Swap Yes
Max. drives # 26
3,5" drives support Yes
2,5" drives support Yes