815TQ-R500CB
Chassis Supermicro CSE-815TQ-R500CB 1U 500W Redundant Hot-Swap 4xHDD SATA/SAS
Supermicro
815TQ-R500CB
Image above may show a varied configuration or optional parts.
Manufacturer: Supermicro
Part number: 815TQ-R500CB
Warehouse product ID: 1939
Weight (gross): 16.40 kg
Size of the package (LxWxH): 86cm x 60cm x 22cm
UPC/EAN: 672042090426
Add to wishlist
More info at manufacturer site
Broken link? Report us.
Add to cart Negotiate the price
Rate product:
No votes.
Add review
Log in to add a review.
1. 1U chassis support for motherboard size ATX 12" x 10", E-ATX 12" x 13"
2. 4 x 3.5" hot-swap SAS/SATA drive bay with SES2
3. SAS or enterprise SATA HDD only recommended
4. 4-port 1U TQ backplane (W/ enclosure management), support up to 4x 3.5-inch SAS/SATA HDD
5. 1U 500W Redundant Single Output power supply W/PMbus 54.5mm width
6. 1 full-height & full-length expansion slot(s) (Riser Card Required)
7. 3 x 4cm counter-rotating PWM fan(s)
8. Optional 2 x fan for PCI card cooling
Manufacturer Supermicro
SKU CSE-815TQ-R500CB
Basic informations
U size 1U
Expansion slots # 1
Motherboard formats support ATX, E-ATX
Motherboard sizes support 12" x 13", 12" x 10"
Power Supply
Redundant power supply Yes
Power supply power 500 W
Max. drives # 4
3,5" drives support Yes
2,5" drives support No