213AC-R920WB
Chassis Supermicro CSE-213AC-R920WB 2U 920W Redundant Hot-Swap 16xHDD SATA/SAS
Supermicro
Product unavailable (EOL) or limited sale (shortage). Please contact.
Product may only be available via system integration - please inquire.
You can check our refurbished list on our blog https://www.serverparts.cz/en/blog?q=refurbished
213AC-R920WB
Image above may show a varied configuration or optional parts.
Availability: EOL
Manufacturer: Supermicro
Part number: 213AC-R920WB
Warehouse product ID: 4941
Weight (gross): 27.22 kg
Size of the package (LxWxH): 99cm x 74cm x 28cm
UPC/EAN: 672042171880
Availability*: On order (estimated delivery time from 10 to 21 business days)
(the indicative cost of delivery on Poland's territory)
The indicative delivery cost in EU - 30&euro
1.2U chassis supports for maximum motherboard sizes - SMC Proprietary WIO , 13.68" x 13" motherboards
2.16 x 2.5" hot-swap SAS/SATA drive bay, 1 x 5.25" drive bay
3.16-port 2U SAS3 12Gbps direct-attached backplane, support up to 16x 2.5-inch SAS3/SATA3 HDD/SSD
4.1U 920W Redundant Platinum Level Power Supply
5.4 full-height & full-length expansion slot(s) , 3 low-profile expansion slot(s)
6.3 x 8cm high-performance PWM fan(s)
Product description
Please verify them on the manufacturer's website by clicking this link.
Manufacturer Supermicro
SKU CSE-213AC-R920WB
Basic informations
U size 2U
Expansion slots # 7
Motherboard formats support Proprietary
Motherboard sizes support 13.68" x 13"
Power Supply
Redundant power supply Yes
Power supply power 920 W
Power supply type AC
Drives
Hot-Swap Yes
Max. drives # 16
3,5" drives support No
2,5" drives support Yes