X13SWA-TF
Motherboard Supermicro MBD-X13SWA-TF W790 LGA4677 4th Gen Intel Xeon Scalable LGA4677 SATA M.2 DDR5
Supermicro
X13SWA-TF
Image above may show a varied configuration or optional parts.
Manufacturer: Supermicro
Part number: X13SWA-TF
Warehouse product ID: 1187440, 1187441
HS: 8473 30 20 00
ECCN: 5A992C
Availability*: On order (estimated delivery time from 10 to 21 business days)
(the indicative cost of delivery on Poland's territory)
The indicative delivery cost in EU - 30&euro
Add to wishlist
More info at manufacturer site
Broken link? Report us.
See motherboard alternatives for AMD and Intel processors on our blog.
Add to cart Negotiate the price
Rate product:
No votes.
Add review
Log in to add a review.
Kluczowe cechy / Key features :
1. Intel® Xeon® W processors, including Xeon® W-3400 series (112L) and Xeon® W-2400 series (64L) processors, TDP up to 350W
2. Intel® W790
3. 1TB ECC RDIMM, up to RDIMM=1TB/512GB, RDIMM 3DS=4TB/2TB; 4800MT/s (1DPC)/4400MT/s (2DPC)
5. M.2 Interface: 4 PCIe 5.0 x4 M.2 Form Factor: 2280/22110 M.2 Key: M-Socket (w/o heat sink)
6. Single LAN with Intel® Ethernet Controller I210-AT Single LAN with Marvell AQC113C
7. 8 SATA 3 (6Gb, RAID 0, 1, 5, 10) 2 U.2 for NVMe 2.5" SSD drives (U.2-1, U.2-2)
8. Support overclocking (optional)
Product description
Please verify them on the manufacturer's website by clicking this link.
Manufacturer Supermicro
SKU MBD-X13SWA-TF
Basic informations
Chipset W790
Format E-ATX
Size 12.3" x 13"
Expansion slots # 6
Processor
CPU socket LGA4677
CPU family 4th Gen Intel Xeon Scalable LGA4677
CPU builtin No
Max. CPU # 1
SNK shape Standard
System Memory
Max. memory size support 256 GB
Memory sockets # 16
Memory correction support ER
Memory size type support DIMM
Memory type support DDR5
On-Board Devices
SATA support Yes
SATA sockets # 8
SAS support No
NVMe support No
M.2 support Yes
M.2 sockets # 4
NIC # 2
NIC chipset/type
Chipset Type
i210AT 1GbE
AQC113C 1GbE
Hardaware RAID No
IPMI No
VGA Yes
Other
Supported RSC N/D
Application High-efficiency, Cost-effective
Power consumption 350 W