X12SDV-10C-SPT4F
Supermicro
X12SDV-10C-SPT4F
Image above may show a varied configuration or optional parts.
Manufacturer: Supermicro
Part number: X12SDV-10C-SPT4F
Add to wishlist
More info at manufacturer site
Broken link? Report us.
See motherboard alternatives for AMD and Intel processors on our blog.
Add to cart Negotiate the price
Rate product:
No votes.
Add review
Log in to add a review.
Kluczowe cechy / Key features :
1. System on Chip
2. Intel® Xeon® Processor D-1749NT, CPU TDP 90W, Intel Quick Assist Technology
3. Up to 128GB Registered ECC RDIMM, DDR4-2667MHz, in 2 DIMM slots
4. 1 PCI-E 4.0 x8
5. 1 OCuLink Connector (4 SATA/PCI-E 3.0 x4)
6. 1 M.2 M-Key 2280 (SATA/PCI-E 4.0 x4)
7. Dual 25G SFP28 with Intel SoC, Dual 10Gbase-T RJ-45 with Intel® Ethernet Controller X550-AT2
8. 12V DC or ATX Power Input
Product description
Please verify them on the manufacturer's website by clicking this link.
Manufacturer Supermicro
SKU MBD-X12SDV-10C-SPT4F
Basic informations
Chipset SoC
Format Mini-ITX
Size 6.75" x 6.75"
Expansion slots # 2
Processor
CPU socket FCBGA2227
CPU family Intel Xeon Processor D-1747NTE
CPU builtin No
Max. CPU # 1
SNK shape Narrow
System Memory
Max. memory size support 128 GB
Memory sockets # 2
Memory correction support ER
Memory size type support DIMM
Memory type support DDR4
On-Board Devices
SATA support Yes
SATA sockets # 4
SAS support No
NVMe support No
M.2 support Yes
M.2 sockets # 1
NIC # 4
NIC chipset/type
Chipset Type
SoC 25GbE
SoC 25GbE
X550 10GbE
X550 10GbE
Hardaware RAID No
IPMI Yes
VGA Yes
Other
Supported RSC N/D
Application High-efficiency, Cost-effective
Power consumption 80 W