X12DPL-NT6
Supermicro
X12DPL-NT6
Image above may show a varied configuration or optional parts.
Manufacturer: Supermicro
Part number: X12DPL-NT6
Warehouse product ID: 891504, 891505
HS: 8473 30 00 02
Dual Socket LGA-4189 (Socket P+) supported, CPU TDP supports Up to 185W TDP, 2 UPI up to 10.4 GT/s
2. Intel® C621A
3. Up to 2TB RDIMM, DDR4-3200MHz; Up to 2TB 3DS ECC LRDIMM, DDR4-3200MHz, in 8 DIMM slots
M.2 Key: M-Key
5. 1 VGA port
6. Intel® C621A controller for 12 SATA3 (6 Gbps) ports; RAID 0,1,5,10
7. Dual LAN with Intel® X550 10GBase-T Ethernet Controller
Manufacturer Supermicro
SKU MBD-X12DPL-NT6
Basic informations
Chipset C621A
Format ATX
Size 12" x 10"
Expansion slots # 4
Max. memory size support 256 GB
Memory sockets # 8
SATA support Yes
SATA sockets # 12
M.2 support Yes
M.2 sockets # 2
Chipset Type
X550 1GbE
X550 1GbE
Power consumption 185 W