X11SDV-12C-TLN2F
Supermicro
Product unavailable (EOL) or limited sale (shortage). Please contact.
Product may only be available via system integration - please inquire.
You can check our refurbished list on our blog https://www.serverparts.cz/en/blog?q=refurbished
X11SDV-12C-TLN2F
Image above may show a varied configuration or optional parts.
Availability: EOL
Manufacturer: Supermicro
Part number: X11SDV-12C-TLN2F
Warehouse product ID: 370406, 370407
Size of the package (LxWxH): 47cm x 38cm x 9cm
UPC/EAN: 672042327461
Availability*: On order (estimated delivery time from 10 to 21 business days)
(the indicative cost of delivery on Poland's territory)
The indicative delivery cost in EU - 30&euro
Kluczowe cechy / Key features :
1. Intel® Xeon® Processor D-2166NT, 12-Core, 24 Threads, 85W
2. System on Chip
3. Up to 256GB Registered ECC RDIMM or 512GB ECC LRDIMM, DDR4-2133MHz in 4 DIMM slots
4. 1 PCI-E 3.0 x8, 1 PCI-E 3.0 x4 NVMe Internal Port via OCuLink
5. Dual LAN with 10GBase-T with Intel® X557
6. Up to 8 SATA3 (6 Gbps) ports; RAID 0,1,5,10, 4 SATA ports via OCuLink (or PCIE3.0 x4 for NVMe)
7. 2 USB 3.0 ports (rear) 2 USB 2.0 ports (via header)
8. 12V DC or ATX Power Input
Product description
Please verify them on the manufacturer's website by clicking this link.
Manufacturer Supermicro
SKU MBD-X11SDV-12C-TLN2F
Basic informations
Chipset SoC
Format Mini-ITX
Size 6.75" x 6.75"
Expansion slots # 2
Processor
CPU socket FCBGA2518
CPU builtin Yes
Max. CPU # 1
SNK shape Standard
System Memory
Max. memory size support 256 GB
Memory sockets # 4
Memory correction support ER
Memory size type support DIMM
Memory type support DDR4
On-Board Devices
SATA support Yes
SATA sockets # 12
SAS support No
NVMe support Yes
NVMe sockets # 4
M.2 support No
NIC # 2
NIC chipset/type
Chipset Type
X557 10GbE
X557 10GbE
Hardaware RAID No
IPMI Yes
VGA Yes
Other
Supported RSC N/D
Application High-efficiency
Power consumption 85 W