X10SDV-12C+-TP8F-B
Supermicro
X10SDV-12C+-TP8F-B
Image above may show a varied configuration or optional parts.
Manufacturer: Supermicro
Part number: X10SDV-12C+-TP8F-B
Add to wishlist
More info at manufacturer site
Broken link? Report us.
See motherboard alternatives for AMD and Intel processors on our blog.
Add to cart Negotiate the price
Rate product:
No votes.
Add review
Log in to add a review.
Kluczowe cechy / Key features :
1. Intel® Xeon® processor D-1567, Single socket FCBGA 1667; 12-Core, 24 Threads, 65W
2. Up to 128GB ECC RDIMM DDR4 2133MHz or 64GB ECC/non-ECC UDIMM in 4 sockets
4. 2 10G SFP+ and 6 GbE LAN
5. 4 SATA3 (6Gbps) ports via SoC
6. 2 USB 3.0 ports (rear), 5 USB 2.0 ports (4 via headers, 1 Type A)
7. 2 SuperDOM, 1 COM, TPM 2.0 header, GPIO and SMbus headers
8. 12V DC Input and ATX Power Source
Product description
Please verify them on the manufacturer's website by clicking this link.
Manufacturer Supermicro
SKU MBD-X10SDV-12C+-TP8F-B
Basic informations
Chipset SoC
Format Flex-ATX
Size 9" x 7.25"
Expansion slots # 3
Processor
CPU socket FCBGA1667
CPU family Intel Xeon D-1567 FCBGA1667
CPU builtin No
Max. CPU # 1
SNK shape Standard
System Memory
Max. memory size support 128 GB
Memory sockets # 4
Memory correction support ER
Memory size type support DIMM
Memory type support DDR4
On-Board Devices
SATA support Yes
SATA sockets # 4
SAS support No
NVMe support No
M.2 support Yes
M.2 sockets # 1
NIC # 2
NIC chipset/type
Chipset Type
SoC 1GbE
SoC 1GbE
Hardaware RAID No
IPMI Yes
VGA Yes
Other
Supported RSC N/D
Application High-efficiency, Cost-effective
Power consumption 65 W