X10SDV-12C-TLN4F
Supermicro
X10SDV-12C-TLN4F
Image above may show a varied configuration or optional parts.
Manufacturer: Supermicro
Part number: X10SDV-12C-TLN4F
Warehouse product ID: 52154, 52155
Size of the package (LxWxH): 47cm x 38cm x 9cm
UPC/EAN: 672042223442
Availability*: PL: NoneNL: 2 pcs. (estimated delivery time from 4 to 10 business days)
(the indicative cost of delivery on Poland's territory)
The indicative delivery cost in EU - 30&euro
Add to wishlist
More info at manufacturer site
Broken link? Report us.
See motherboard alternatives for AMD and Intel processors on our blog.
Add to cart Negotiate the price
Rate product:
No votes.
Add review
Log in to add a review.
Kluczowe cechy / Key features :
1. Intel® Xeon® processor D-1557, Single socket FCBGA 1667; 12-Core, 24 Threads, 45W
2. System on Chip
3. Up to 128GB ECC RDIMM DDR4, 2133MHz or 64GB ECC/non-ECC, UDIMM in 4 sockets
4. 1 PCI-E 3.0 x16, M.2 PCI-E 3.0 x4 (SATA support), M Key 2242/2280
5. 2 10GbE and 2 GbE LAN ports
6. 6 SATA3 (6Gbps) ports via SoC
7. 2 USB 3.0 ports (rear) 4 USB 2.0 ports (via headers)
8. 1 SuperDOM, 1 COM, TPM header, GPIO and SMbus headers
9. 12V DC input and ATX Power Source
Product description
Please verify them on the manufacturer's website by clicking this link.
Manufacturer Supermicro
SKU MBD-X10SDV-12C-TLN4F
Basic informations
Chipset SoC
Format Mini-ITX
Size 6.75" x 6.75"
Expansion slots # 1
Processor
CPU socket FCBGA1667
CPU family Intel Xeon D-1557 FCBGA1667
CPU builtin Yes
Max. CPU # 1
SNK shape Standard
System Memory
Max. memory size support 128 GB
Memory sockets # 4
Memory correction support ER
Memory size type support DIMM
Memory type support DDR4
On-Board Devices
SATA support Yes
SATA sockets # 6
SAS support No
NVMe support No
M.2 support Yes
M.2 sockets # 1
NIC # 2
NIC chipset/type
Chipset Type
i350 10GbE
i350 10GbE
Hardaware RAID No
IPMI Yes
VGA Yes
Other
Supported RSC N/D
Application High-efficiency
Power consumption 45 W