SYS-E403-13E-FRN2T
IoT Gateway Supermicro SYS-E403-13E-FRN2T • CSE-E403BiF-000NDBP2 • X13SEW-TF
Manufacturer: Supermicro
Part number: SYS-E403-13E-FRN2T
Warehouse product ID: 1404887
Availability*: PL: NoneNL: 7 pcs. (estimated delivery time from 4 to 10 business days)
Log in to add a review.
Kluczowe cechy / Key features :
1. Support 5th and 4th Gen Intel® Xeon® Scalable processors
2. Up to 8 DIMMs and total 2TB 3DS ECC DDR5-5600 RDIMM
3. 3x PCIe5.0 x16 slot
4. 2x 10 Gigabit Ethernet Ports
5. Up to 4x 2.5" U.2 NVMe drive(2 Hot-swap, Optional 2 fixed)
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU | SYS-E403-13E-FRN2T | ||||||||
| Basic informations | |||||||||
| Server content |
| Dimensions (HxWxD) | 4.62"x10.5"x16" (18cmx27cmx40cm) | ||||||||
| Power Supply | 800W AC | ||||||||
| Memory support limit | 2048G DDR5 | ||||||||
| Slots for disks | 2x 2.5" hot-swap NVMe drive bays | ||||||||
| Motherboard | |||||||||
| Product name | X13SEW-TF | ||||||||
| More info at manufacturer site | Click here to view Broken link? Report us. | ||||||||
| Chipset | C741 | ||||||||
| Format | Proprietary WIO | ||||||||
| Size | 8" x 13" | ||||||||
| Expansion slots # | 7 | ||||||||
| Processor | |||||||||
| CPU socket | LGA4677 | ||||||||
| CPU family | 4th Gen Intel Xeon Scalable LGA4677 | ||||||||
| CPU builtin | No | ||||||||
| Max. CPU # | 1 | ||||||||
| SNK shape | Narrow | ||||||||
| System Memory | |||||||||
| Max. memory size support | 2048 GB | ||||||||
| Memory sockets # | 8 | ||||||||
| Memory correction support | ER | ||||||||
| Memory size type support | DIMM | ||||||||
| Memory type support | DDR5 | ||||||||
| On-Board Devices | |||||||||
| SATA support | Yes | ||||||||
| SATA sockets # | 10 | ||||||||
| SAS support | No | ||||||||
| NIC # | 2 | ||||||||
| NIC chipset/type |
| Hardaware RAID | No | ||||||||
| IPMI | Yes | ||||||||
| VGA | Yes | ||||||||
| Other | |||||||||
| Supported RSC | N/D | ||||||||
| Application | High-efficiency, Cost-effective | ||||||||
| Power consumption | 350 W | ||||||||