514-R400W
Chassis Supermicro CSE-514-R400W 1U 400W Redundant 2xHDD SATA
Supermicro
514-R400W
Image above may show a varied configuration or optional parts.
Manufacturer: Supermicro
Part number: 514-R400W
Warehouse product ID: 4942
Weight (gross): 8.20 kg
Size of the package (LxWxH): 69cm x 61cm x 21cm
UPC/EAN: 672042168934
Availability*: On order (estimated delivery time from 10 to 21 business days)
(the indicative cost of delivery on Poland's territory)
The indicative delivery cost in EU - 30&euro
Add to wishlist
More info at manufacturer site
Broken link? Report us.
Add to cart Negotiate the price
Rate product:
No votes.
Add review
Log in to add a review.
1. Support WIO MB size of Proprietary 12.3" x 13", Proprietary 8.15" x 13.05".
2. Up to 2 x 2.5" fixed with bracket
3. SAS or enterprise SATA HDD only recommended
4. 1U 400W Redundant single output power supply, W/PMbus, gold level
5. Up to , 2 full height expansion slot(s) , 1 low-profile expansion slot(s)
6. 4 x 40x56mm PWM fan(s)
7. Optional 2 x fans for AOC cooling
Product description
Please verify them on the manufacturer's website by clicking this link.
Manufacturer Supermicro
SKU CSE-514-R400W
Basic informations
U size 1U
Expansion slots # 3
Motherboard formats support Proprietary
Motherboard sizes support 8.15" x 13.05", 12" x 13"
Power Supply
Redundant power supply Yes
Power supply power 400 W
Power supply type AC
Drives
Hot-Swap No
Max. drives # 2
3,5" drives support No
2,5" drives support Yes