113TQ-R500CB
Chassis Supermicro CSE-113TQ-R500CB 1U 500W Redundant Hot-Swap 8xHDD SATA/SAS
Supermicro
113TQ-R500CB
Image above may show a varied configuration or optional parts.
Manufacturer: Supermicro
Part number: 113TQ-R500CB
Warehouse product ID: 1607
Weight (gross): 16.80 kg
Size of the package (LxWxH): 86cm x 60cm x 22cm
UPC/EAN: 672042092369
Availability*: On order (estimated delivery time from 10 to 21 business days)
(the indicative cost of delivery on Poland's territory)
The indicative delivery cost in EU - 30&euro
Add to wishlist
More info at manufacturer site
Broken link? Report us.
Add to cart Negotiate the price
Rate product:
No votes.
Add review
Log in to add a review.
1. 1U rackmount chassis, support for motherboard size: 12" x 13" E-ATX
2. 8 x 2.5" hot-swap SAS/SATA drive bay
3. SAS or enterprise SATA HDD only recommended
4. 8-port 1U TQ (W/ AMI 9072) backplane, support up to 8x 2.5-inch SAS/SATA HDD/SSD
5. 1U 500W Redundant Single Output power supply W/PMbus 54.5mm width
6. 1 full-height & full-length expansion slot(s) (Riser Card Required)
7. 3 x 4cm counter-rotating PWM fan(s)
8. Optional 3 x fan for PCI card cooling
Product description
Please verify them on the manufacturer's website by clicking this link.
Manufacturer Supermicro
SKU CSE-113TQ-R500CB
Basic informations
U size 1U
Expansion slots # 1
Motherboard formats support E-ATX
Motherboard sizes support 12" x 13"
Power Supply
Redundant power supply Yes
Power supply power 500 W
Power supply type AC
Drives
Hot-Swap Yes
Max. drives # 8
3,5" drives support No
2,5" drives support Yes