2029U-TR25M
Server Supermicro SYS-2029U-TR25M • CSE-219U2AC4-R1K02-T • X11DPU • 2U IPMI
Manufacturer: Supermicro
Part number: 2029U-TR25M
Warehouse product ID: 291675
Size of the package (LxWxH): 110cm x 75cm x 29cm
UPC/EAN: 672042281923
Log in to add a review.
1. Dual socket P (LGA 3647) supports Intel® Xeon® Scalable Processors, Dual UPI up to 10.4GT/s
2. Up to 3TB ECC 3DS LRDIMM or RDIMM, up to DDR4-2666MHz; 24 DIMM slots
3. 1 PCI-E 3.0 x16 slot (FH, 10.5" L), 5 PCI-E 3.0 x8 slots (FH, 10.5" L), 1 PCI-E 3.0 x8 slot (LP), 1 PCI-E 3.0 x8 slot (internal LP)
4. 2 25GbE SFP28 Ethernet ports
5. 24 Hot-swap 2.5" drive bays; 14 SATA3 (optional 20 SAS3 + 4 NVMe/SAS3)
6. 4 Heavy duty 8cm PWM fans
7. 1000W Redundant Power Supplies Titanium Level (96%)
Product description
Please verify them on the manufacturer's website by clicking this link.
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU | SYS-2029U-TR25M | ||||||||
| Basic informations | |||||||||
| Server content See more, section: Parts List - (Items Included) |
| NIC chipset/type |
| Additional content |
| NIC # | 2 | ||||||||
| Power type | AC | ||||||||
| Chassis | |||||||||
| Product name | 219U2AC4-R1K02-T | ||||||||
| U size | 2U | ||||||||
| Expansion slots # | 24 | ||||||||
| Power Supply | |||||||||
| Redundant power supply | Yes | ||||||||
| Power supply power | 1000 W | ||||||||
| Power supply type | AC | ||||||||
| Drives | |||||||||
| Hot-Swap | Yes | ||||||||
| Max. drives # | 24 | ||||||||
| 3,5" drives support | No | ||||||||
| 2,5" drives support | Yes | ||||||||