5028R-E1CR12L
Server Supermicro SSG-5028R-E1CR12L Storage • 836BE1C-R920B • X10SRH-CLN4F • 2U IPMI
Manufacturer: Supermicro
Part number: 5028R-E1CR12L
Warehouse product ID: 4469
Size of the package (LxWxH): 89cm x 65cm x 44cm
UPC/EAN: 672042162420
Log in to add a review.
Kluczowe cechy / Key features :
2. Up to 1TB† ECC 3DS LRDIMM , up to DDR4- 2400†MHz ; 8x DIMM slots
4. Intel® i350-AM4 Quad port GbE LAN
5. 12x 3.5" Hot-swap SAS3 HDD bays; Opt. 2x 2.5" Hot-swap HDD bays (rear)
6. SAS3 via Broadcom 3008 controller; IR mode
7. Server remote management: IPMI 2.0 / KVM over LAN / Media over LAN
8. 3x 8cm high-performance PWM fans
9. 920W Redundant Power Supplies Platinum Level (94%)
10. Dual JBOD expansion ports
Product description
Please verify them on the manufacturer's website by clicking this link.
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU | SSG-5028R-E1CR12L | ||||||||||
| Basic informations | |||||||||||
| Server content See more, section: Parts List - (Items Included) |
| Power type | AC | ||||||||||
| NVMe support | No | ||||||||||
| NGSFF support | No | ||||||||||
| Family | Storage | ||||||||||
| Chassis | |||||||||||
| Product name | 836BE1C-R920B | ||||||||||
| U size | 3U | ||||||||||
| Expansion slots # | 7 | ||||||||||
| Motherboard formats support | ATX, E-ATX | ||||||||||
| Motherboard sizes support | 12" x 13", 13.68" x 13" | ||||||||||
| Power Supply | |||||||||||
| Redundant power supply | Yes | ||||||||||
| Power supply power | 920 W | ||||||||||
| Power supply type | AC | ||||||||||
| Drives | |||||||||||
| Hot-Swap | Yes | ||||||||||
| Max. drives # | 16 | ||||||||||
| 3,5" drives support | Yes | ||||||||||
| 2,5" drives support | Yes | ||||||||||