SSG-620P-ACR12H
Server Supermicro SSG-620P-ACR12H Storage • 826BTS-R1K23LPBP2 • X12DPI-NT6 • 2U IPMI NVMe
Manufacturer: Supermicro
Part number: SSG-620P-ACR12H
Log in to add a review.
Kluczowe cechy / Key features :
1. Dual Socket P+ (LGA-4189) 3rd Gen Intel® Xeon® Scalable Processors
2. 16 ECC DDR4-3200: LRDIMM/RDIMM + 2 Intel® Optane™ Persistent Memory Dedicated Slots
3. 2x 10Gbe
4. 12x 3.5" hot-swap hybrid SATA/SAS drive bays (4 NVMe Hyprid Ports); 2 rear SATA 2.5" slots; onboard 1 M.2 NVMe
5. 3 heavy duty fans with optimal fan speed control; 1 Air Shroud
6. Broadcom® 3916 controller
| SKU | SSG-620P-ACR12H | ||||||||||
| Basic informations | |||||||||||
| Server content |
| Power type | AC | ||||||||||
| NVMe support | Yes / Sockets number: 4 | ||||||||||
| Chassis | |||||||||||
| Product name | 826BTS-R1K23LPBP2 | ||||||||||
| U size | 2U | ||||||||||
| Expansion slots # | 6 | ||||||||||
| Motherboard formats support | E-ATX | ||||||||||
| Motherboard sizes support | 12" x 13" | ||||||||||
| Power Supply | |||||||||||
| Redundant power supply | Yes | ||||||||||
| Power supply power | 1200 W | ||||||||||
| Max. drives # | 12 | ||||||||||
| 3,5" drives support | Yes | ||||||||||
| 2,5" drives support | Yes | ||||||||||
| Other | |||||||||||
| Application | High-efficiency, Cost-effective | ||||||||||
| Motherboard | |||||||||||
| Product name | X12DPI-NT6 | ||||||||||
| Chipset | C621A | ||||||||||
| Format | E-ATX | ||||||||||
| Size | 12" x 13" | ||||||||||
| Processor | |||||||||||
| CPU socket | Socket P+ LGA4189 | ||||||||||
| CPU family | Intel Xeon Scalable LGA4189 | ||||||||||
| CPU builtin | No | ||||||||||
| Max. CPU # | 2 | ||||||||||
| SNK shape | Standard | ||||||||||
| System Memory | |||||||||||
| Max. memory size support | 256 GB | ||||||||||
| Memory sockets # | 18 | ||||||||||
| SATA sockets # | 14 | ||||||||||
| Supported RSC | N/D | ||||||||||
| Power consumption | 270 W | ||||||||||