SSG-6029P-E1CR12L
Server Supermicro SSG-6029P-E1CR12L Storage • 826BE1C4-R1K23LPB • X11DPH-T • 2U IPMI NVMe
Manufacturer: Supermicro
Part number: SSG-6029P-E1CR12L
Warehouse product ID: 291718
Size of the package (LxWxH): 88cm x 68cm x 29cm
UPC/EAN: 672042287475
Log in to add a review.
Kluczowe cechy / Key features :
1. Dual socket P (LGA 3647) supports, Intel® Xeon® Scalable Processors, 3 UPI up to 10.4GT/s
2. Up to 2TB ECC 3DS LRDIMM, up to DDR4-2666MHz; 16 DIMM slots
3. 3 PCI-E 3.0 x16, 4 PCI-E 3.0 x8 (slot 2 & 3 occupied by controller and JBOD expansion port)
4. 12 Hot-swap 3.5" SAS3/SATA3 direct attached drive bays
5. Broadcom 3008 SAS3 AOC
6. 2x 10GBase-T LAN ports with Intel X722 + PHY Intel X557
7. Server remote management: IPMI 2.0 / KVM over LAN / Media over LAN
8. 3 Hot-swap 8cm redundant PWM fans
9. 1200W Redundant Power Supplies Titanium Level (96%)
Product description
Please verify them on the manufacturer's website by clicking this link.
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU | SSG-6029P-E1CR12L | ||||||||||
| Basic informations | |||||||||||
| Server content See more, section: Parts List - (Items Included) |
| Power type | AC | ||||||||||
| NVMe support | Yes / Sockets number: 2 | ||||||||||
| NGSFF support | No | ||||||||||
| Family | Storage | ||||||||||
| Chassis | |||||||||||
| Product name | 826BE1C4-R1K23LPB | ||||||||||
| More info at manufacturer site | Click here to view Broken link? Report us. | ||||||||||
| U size | 2U | ||||||||||
| Expansion slots # | 7 | ||||||||||
| Motherboard formats support | ATX, E-ATX, EE-ATX | ||||||||||
| Motherboard sizes support | 12" x 13", 12" x 10", 13.68" x 13" | ||||||||||
| Power Supply | |||||||||||
| Redundant power supply | Yes | ||||||||||
| Power supply power | 1200 W | ||||||||||
| Power supply type | AC | ||||||||||
| Drives | |||||||||||
| Hot-Swap | Yes | ||||||||||
| Max. drives # | 12 | ||||||||||
| 3,5" drives support | Yes | ||||||||||
| 2,5" drives support | Yes | ||||||||||
| SATA support | Yes | ||||||||||
| SAS support | Yes | ||||||||||
| CD/DVD drive installation possibility | No | ||||||||||
| SAS controller required | No | ||||||||||
| Other | |||||||||||
| Application | High-efficiency | ||||||||||
| Motherboard | |||||||||||
| Product name | X11DPH-T | ||||||||||
| Chipset | C624 | ||||||||||
| Format | E-ATX | ||||||||||
| Size | 12" x 13" | ||||||||||
| Processor | |||||||||||
| CPU socket | Socket P LGA3647 | ||||||||||
| CPU family | Intel Xeon Scalable LGA3647 | ||||||||||
| CPU builtin | No | ||||||||||
| Max. CPU # | 2 | ||||||||||
| SNK shape | Narrow | ||||||||||
| System Memory | |||||||||||
| Max. memory size support | 2048 GB | ||||||||||
| Memory sockets # | 16 | ||||||||||
| Memory correction support | ER | ||||||||||
| Memory size type support | DIMM | ||||||||||
| Memory type support | DDR4 | ||||||||||
| On-Board Devices | |||||||||||
| SATA sockets # | 10 | ||||||||||
| SAS support | No | ||||||||||
| NIC # | 2 | ||||||||||
| NIC chipset/type |
| Hardaware RAID | No | ||||||||||
| IPMI | Yes | ||||||||||
| VGA | Yes | ||||||||||
| Other | |||||||||||
| Supported RSC | N/D | ||||||||||
| Application | Storage, High-efficiency, Cost-effective | ||||||||||
| Power consumption | 50 W | ||||||||||