826BA-R920LPB
Chassis Supermicro CSE-826BA-R920LPB 2U 920W Redundant Hot-Swap 12xHDD SATA/SAS
Supermicro
826BA-R920LPB
Image above may show a varied configuration or optional parts.
Manufacturer: Supermicro
Part number: 826BA-R920LPB
Warehouse product ID: 2014
Weight (gross): 24.95 kg
Size of the package (LxWxH): 88cm x 68cm x 30cm
UPC/EAN: 672042108176
Availability*: On order (estimated delivery time from 10 to 21 business days)
Log in to add a review.
1.2U chassis - supports for maximum motherboard sizes: 13.68" x 13"; E-ATX 12" x 13", ATX 12" x 10". Supports up to 12" x 13" MB with rear 2.5" HDD option installed.
2.12 x 3.5" hot-swap SAS/SATA drive bay with SES2 and Mini-i-Pass (SFF 8087) connectivity
3.12-port 2U SAS 6Gbps direct-attached backplane, support up to 12x 3.5-inch SAS2/SATA3 HDD/SSD
4.1U 920W Redundant Platinum Super Quiet power supply W/PMbus
5.7 low-profile expansion slot(s)
6.3 x 8cm high-performance PWM fan(s)
7.Optional 5x 6cm hot-swap cooling fans
Manufacturer Supermicro
SKU CSE-826BA-R920LPB
Expansion slots # 7
Motherboard formats support ATX, E-ATX
Motherboard sizes support 12" x 13", 12" x 10", 13.68" x 13"
Power Supply
Redundant power supply Yes
Power supply power 920 W
Hot-Swap Yes
Max. drives # 12
3,5" drives support Yes
2,5" drives support No