X12SDV-10CR-SP6F
Manufacturer: Supermicro
Part number: X12SDV-10CR-SP6F
Broken link? Report us.
See motherboard alternatives for AMD and Intel processors on our blog.
Log in to add a review.
Kluczowe cechy / Key features :
1. System on Chip
2. Intel® Xeon® Processor D-1844NT, CPU TDP 55W, Intel Quick Assist Technology
3. Up to 256GB Registered ECC RDIMM, DDR4-2667MHz, in 4 DIMM slots
4. 1 PCIe 4.0 x16 or 2 PCIe 4.0 x8
6. 2 PCIe 3.0 NVMe x4 SlimSAS Internal Port (4 SATA/PCIe 3.0 x4)
7. Quad 1G RJ45 with Intel® I350-AM2 and i210-IT, Dual 25G SFP28 with Intel SoC
8. SoC controller for 10 SATA3 (6 Gbps) ports; RAID 0,1,5,10
9. 12V DC or ATX Power Input
Product description
Please verify them on the manufacturer's website by clicking this link.
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU | MBD-X12SDV-10CR-SP6F | ||||||||||||||
| Basic informations | |||||||||||||||
| Chipset | SoC | ||||||||||||||
| Format | Flex-ATX | ||||||||||||||
| Size | 9" x 7.25" | ||||||||||||||
| Expansion slots # | 3 | ||||||||||||||
| Processor | |||||||||||||||
| CPU socket | FCBGA2227 | ||||||||||||||
| CPU family | Intel Xeon Processor D-1844NT | ||||||||||||||
| CPU builtin | No | ||||||||||||||
| Max. CPU # | 1 | ||||||||||||||
| SNK shape | Standard | ||||||||||||||
| System Memory | |||||||||||||||
| Max. memory size support | 64 GB | ||||||||||||||
| Memory sockets # | 4 | ||||||||||||||
| Memory correction support | ER | ||||||||||||||
| Memory size type support | DIMM | ||||||||||||||
| Memory type support | DDR4 | ||||||||||||||
| On-Board Devices | |||||||||||||||
| SATA support | Yes | ||||||||||||||
| SATA sockets # | 2 | ||||||||||||||
| SAS support | No | ||||||||||||||
| NVMe support | No | ||||||||||||||
| M.2 support | Yes | ||||||||||||||
| M.2 sockets # | 1 | ||||||||||||||
| NIC # | 6 | ||||||||||||||
| NIC chipset/type |
| Hardaware RAID | No | ||||||||||||||
| IPMI | Yes | ||||||||||||||
| VGA | Yes | ||||||||||||||
| Other | |||||||||||||||
| Supported RSC | N/D | ||||||||||||||
| Application | High-efficiency, Cost-effective | ||||||||||||||
| Power consumption | 55 W | ||||||||||||||