SYS-E403-13E-FRN2T
IoT Gateway Supermicro SYS-E403-13E-FRN2T • CSE-E403BiF-000NDBP2 • X13SEW-TF
Supermicro
SYS-E403-13E-FRN2T
Image above may show a varied configuration or optional parts.
Manufacturer: Supermicro
Part number: SYS-E403-13E-FRN2T
Warehouse product ID: 1404887
Availability*: PL: NoneNL: 7 pcs. (estimated delivery time from 4 to 10 business days)
(the indicative cost of delivery on Poland's territory)
The indicative delivery cost in EU - 30&euro
Add to wishlist
More info at manufacturer site
Broken link? Report us.
Add to cart Negotiate the price
Rate product:
No votes.
Add review
Log in to add a review.
Kluczowe cechy / Key features :
1. Support 5th and 4th Gen Intel® Xeon® Scalable processors
2. Up to 8 DIMMs and total 2TB 3DS ECC DDR5-5600 RDIMM
3. 3x PCIe5.0 x16 slot
4. 2x 10 Gigabit Ethernet Ports
5. Up to 4x 2.5" U.2 NVMe drive(2 Hot-swap, Optional 2 fixed)
Product description
Please verify them on the manufacturer's website by clicking this link.
Manufacturer Supermicro
SKU SYS-E403-13E-FRN2T
Basic informations
Server content
Qty Product name
1 Chassis: CSE-E403BiF-000NDBP2
1 Motherboard: X13SEW-TF #
Basic wiring
Dimensions (HxWxD) 4.62"x10.5"x16" (18cmx27cmx40cm)
Power Supply 800W AC
Memory support limit 2048G DDR5
Slots for disks 2x 2.5" hot-swap NVMe drive bays
Motherboard
Product name X13SEW-TF
More info at manufacturer site Click here to view Broken link? Report us.
Basic informations
Chipset C741
Format Proprietary WIO
Size 8" x 13"
Expansion slots # 7
Processor
CPU socket LGA4677
CPU family 4th Gen Intel Xeon Scalable LGA4677
CPU builtin No
Max. CPU # 1
SNK shape Narrow
System Memory
Max. memory size support 2048 GB
Memory sockets # 8
Memory correction support ER
Memory size type support DIMM
Memory type support DDR5
On-Board Devices
SATA support Yes
SATA sockets # 10
SAS support No
NIC # 2
NIC chipset/type
Chipset Type
X550 1GbE
X550 1GbE
Hardaware RAID No
IPMI Yes
VGA Yes
Other
Supported RSC N/D
Application High-efficiency, Cost-effective
Power consumption 350 W