216BE2C-R920LPB
Chassis Supermicro CSE-216BE2C-R920LPB 2U 920W Redundant Hot-Swap 24xHDD SATA/SAS
Manufacturer: Supermicro
Part number: 216BE2C-R920LPB
Warehouse product ID: 4290
Weight (gross): 24.00 kg
Size of the package (LxWxH): 96cm x 66cm x 26cm
UPC/EAN: 672042148103
Availability*: PL: NoneNL: 15 pcs. (estimated delivery time from 4 to 10 business days)
Log in to add a review.
1.2U chassis support max. motherboard size - ATX 12" x 10", E-ATX 12" x 13", EE-ATX 13" x 13.68". Support up to ATX 12"x13" MB with rear 2.5" HDD option installed
2.24 x 2.5" hot-swap SAS/SATA drive bay, optional 2 x 2.5" hot-swap drive bay
3.24-port 2U SAS3 12Gbps dual-expander backplane, support up to 24x 2.5-inch SAS3/SATA3 HDD/SSD
4.1U 920W Redundant Platinum Super Quiet power supply W/PMbus
5.7 low-profile expansion slot(s)
6.3 x 8cm high-performance PWM fan(s)
7.Optional 5 x 6cm 4pin high performance fan(s)
Product description
Please verify them on the manufacturer's website by clicking this link.
| Manufacturer | Supermicro |
|---|---|
| SKU | CSE-216BE2C-R920LPB |
| Basic informations | |
| U size | 2U |
| Expansion slots # | 7 |
| Motherboard formats support | ATX, E-ATX, EE-ATX |
| Motherboard sizes support | 12" x 13", 12" x 10", 13.68" x 13" |
| Power Supply | |
| Redundant power supply | Yes |
| Power supply power | 920 W |
| Power supply type | AC |
| Drives | |
| Hot-Swap | Yes |
| Max. drives # | 24 |
| 3,5" drives support | No |
| 2,5" drives support | Yes |