1029UZ-TN20R25M
Server Supermicro SYS-1029UZ-TN20R25M Ultra • 116UTQ20-R1K62-T • X11DPU-Z+ • 1U IPMI NVMe
Manufacturer: Supermicro
Part number: 1029UZ-TN20R25M
Warehouse product ID: 318802
Size of the package (LxWxH): 100cm x 65cm x 22cm
UPC/EAN: 672042291250
Log in to add a review.
Kluczowe cechy / Key features :
1. Dual socket P (LGA 3647) supports, Intel® Xeon® Scalable Processors, 3 UPI up to 10.4GT/s
2. Up to 3TB ECC 3DS LRDIMM or RDIMM, up to DDR4-2666MHz; 24 DIMM slots
4. 2x 25G SFP28 Ethernet ports
5. 20 Hot-swap 2.5" 7mm drive bays; up to 20 NVMe (CPU1: 8 NVMe + 2, NVMe/SAS/SATA3 hybrid, CPU2: 10 NVMe);
1 M.2 NVMe port, Optional extra, M.2 NVMe and SATA3 ports
6. 8 Heavy duty fans w/ optimal, fan speed control; 2 air shrouds
7. 1600W Redundant Power Supplies, Titanium Level (96%)
Product description
Please verify them on the manufacturer's website by clicking this link.
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU | SYS-1029UZ-TN20R25M | ||||||||||
| Basic informations | |||||||||||
| Server content See more, section: Parts List - (Items Included) |
| Power type | AC | ||||||||||
| NVMe support | Yes / Sockets number: 8 | ||||||||||
| NGSFF support | No | ||||||||||
| Family | Ultra | ||||||||||
| Chassis | |||||||||||
| Product name | 116UTQ20-R1K62-T | ||||||||||
| More info at manufacturer site | Click here to view Broken link? Report us. | ||||||||||
| U size | 1U | ||||||||||
| Expansion slots # | 2 | ||||||||||
| Motherboard formats support | Proprietary | ||||||||||
| Motherboard sizes support | 17" x 16.8" | ||||||||||
| Power Supply | |||||||||||
| Redundant power supply | Yes | ||||||||||
| Power supply power | 1600 W | ||||||||||
| Power supply type | AC | ||||||||||
| Drives | |||||||||||
| Hot-Swap | Yes | ||||||||||
| Max. drives # | 20 | ||||||||||
| 3,5" drives support | No | ||||||||||
| 2,5" drives support | Yes | ||||||||||
| SATA support | Yes | ||||||||||
| SAS support | No | ||||||||||
| CD/DVD drive installation possibility | No | ||||||||||
| SAS controller required | No | ||||||||||
| Other | |||||||||||
| Application | High-efficiency | ||||||||||
| Motherboard | |||||||||||
| Product name | X11DPU-Z+ | ||||||||||
| Chipset | C621 | ||||||||||
| Format | Proprietary | ||||||||||
| Size | 17" x 16.8" | ||||||||||
| Expansion slots # | 3 | ||||||||||
| Processor | |||||||||||
| CPU socket | LGA3647 | ||||||||||
| CPU family | Intel Xeon Scalable LGA3647 | ||||||||||
| CPU builtin | No | ||||||||||
| Max. CPU # | 2 | ||||||||||
| SNK shape | Standard | ||||||||||
| System Memory | |||||||||||
| Max. memory size support | 3072 GB | ||||||||||
| Memory sockets # | 24 | ||||||||||
| Memory correction support | ER | ||||||||||
| Memory size type support | DIMM | ||||||||||
| Memory type support | DDR4 | ||||||||||
| On-Board Devices | |||||||||||
| SATA sockets # | 10 | ||||||||||
| Hardaware RAID | No | ||||||||||
| IPMI | Yes | ||||||||||
| VGA | Yes | ||||||||||
| Other | |||||||||||
| Supported RSC | N/D | ||||||||||
| Power consumption | 255 W | ||||||||||