216BA-R920WB
Chassis Supermicro CSE-216BA-R920WB 2U 920W Redundant Hot-Swap 24xHDD SATA/SAS/NGSFF
Manufacturer: Supermicro
Part number: 216BA-R920WB
Warehouse product ID: 1632
Weight (gross): 24.00 kg
Size of the package (LxWxH): 99cm x 77cm x 30cm
UPC/EAN: 672042121199
Log in to add a review.
1.2U chassis support for SMC Proprietary WIO motherboards max. motherboard size - 12" x 13", 13" x 13.68". Support up to 12"x13" MB with rear 2.5" HDD option installed.
2.24 x 2.5" hot-swap drive bay
3.24-port 2U SAS 6Gbps direct-attached backplane, support up to 24x 2.5-inch SAS2/SATA3 HDD/SSD
4.1U 920W Redundant Platinum Super Quiet power supply W/PMbus
5.4 full-height & half-length expansion slot(s) , 3 low-profile expansion slot(s)
6.3 x 8cm high-performance PWM fan(s)
7.Optional 5 x 6cm fan cooling module for 826B/216B
|---|---|
| SKU | CSE-216BA-R920WB |
| Expansion slots # | 7 |
| Motherboard formats support | Proprietary |
| Motherboard sizes support | 12" x 13", 13.68" x 13" |
| Power Supply | |
| Redundant power supply | Yes |
| Power supply power | 920 W |
| Max. drives # | 24 |
| 3,5" drives support | No |
| 2,5" drives support | Yes |