846BA-R920B
Chassis Supermicro CSE-846BA-R920B 4U 920W Redundant Hot-Swap 24xHDD SATA/SAS
Manufacturer: Supermicro
Part number: 846BA-R920B
Warehouse product ID: 2102
Weight (gross): 34.02 kg
Size of the package (LxWxH): 88cm x 68cm x 35cm
UPC/EAN: 672042104543
Availability*: PL: NoneNL: 10 pcs. (estimated delivery time from 4 to 10 business days)
Log in to add a review.
1. 4U chassis support for max. motherboard size - 13.68" x 13" E-ATX, 12" x 10" ATX and 9.6" x 9.6" Micro-ATX
2. 24 x 3.5" hot-swap drive bay
3. 24-port 4U SAS 6Gbps direct-attached backplane, support up to 24x 3.5-inch SAS2/SATA3 HDD/SSD
4. 1U 920W Redundant Platinum Level Power Supply
5. 7 full-height & full-length expansion slot(s)
6. 3 x 8cm hot-swap redundant PWM cooling fan(s)
7. 2 x 8cm hot-swap exhaust fan(s) & air shroud
Product description
Please verify them on the manufacturer's website by clicking this link.
| Manufacturer | Supermicro |
|---|---|
| SKU | CSE-846BA-R920B |
| Basic informations | |
| U size | 4U |
| Expansion slots # | 7 |
| Motherboard formats support | ATX, E-ATX |
| Motherboard sizes support | 9.6" x 9.6", 12" x 10", 13.68" x 13" |
| Power Supply | |
| Redundant power supply | Yes |
| Power supply power | 920 W |
| Power supply type | AC |
| Drives | |
| Hot-Swap | Yes |
| Max. drives # | 24 |
| 3,5" drives support | Yes |
| 2,5" drives support | No |