SYS-1029U-TR25MV
Server Supermicro SYS-1029U-TR25MV SuperServer • 119UTS-R751P-T • X11DPU • 1U IPMI
Manufacturer: Supermicro
Part number: SYS-1029U-TR25MV
Warehouse product ID: 506801
Size of the package (LxWxH): 100cm x 65cm x 22cm
UPC/EAN: 672042361335
Log in to add a review.
Kluczowe cechy / Key features :
Dual Socket P (LGA 3647) support 2nd Gen Intel® Xeon® Scalable processors (Cascade Lake/Skylake)‡ 24 DIMMs; up to 6TB 3DS ECC DDR4-2933MHz† RDIMM/LRDIMM, Supports Intel® Optane™ DCPMM†† 2 PCI-E 3.0 x16 slots (FH, 10.5" L),1 PCI-E 3.0 x8 slot (LP), PCI-E 3.0 x16 slot (internal LP) 2 25GbE SFP28 Ethernet ports 10 Hot-swap 2.5" Drive Bays 10 SATA3 (2 hybrid ports - 2 NVMe opt.); Optional M.2 NVMe and SATA3 ports 8 heavy duty fans w/ optimal fan speed control 750W Redundant Power Supplies Platinum Level (94%+)
Product description
Please verify them on the manufacturer's website by clicking this link.
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU | SYS-1029U-TR25MV | ||||||||||
| Basic informations | |||||||||||
| Server content |
| Power type | AC | ||||||||||
| NVMe support | No | ||||||||||
| NGSFF support | No | ||||||||||
| Family | SuperServer | ||||||||||
| Chassis | |||||||||||
| Product name | 119UTS-R751P-T | ||||||||||
| U size | 1U | ||||||||||
| Expansion slots # | 4 | ||||||||||
| Motherboard formats support | Proprietary | ||||||||||
| Motherboard sizes support | 17" x 16.8" | ||||||||||
| Power Supply | |||||||||||
| Redundant power supply | Yes | ||||||||||
| Power supply power | 750 W | ||||||||||
| Power supply type | AC | ||||||||||
| Drives | |||||||||||
| Hot-Swap | Yes | ||||||||||
| Max. drives # | 10 | ||||||||||
| 3,5" drives support | No | ||||||||||
| 2,5" drives support | Yes | ||||||||||
| SATA support | Yes | ||||||||||
| SAS support | No | ||||||||||
| CD/DVD drive installation possibility | No | ||||||||||
| SAS controller required | No | ||||||||||
| Other | |||||||||||
| Application | High-efficiency, Cost-effective | ||||||||||
| Motherboard | |||||||||||
| Product name | X11DPU | ||||||||||
| More info at manufacturer site | Click here to view Broken link? Report us. | ||||||||||
| Chipset | C621 | ||||||||||
| Format | Proprietary | ||||||||||
| Size | 17" x 16.8" | ||||||||||
| Expansion slots # | 3 | ||||||||||
| Processor | |||||||||||
| CPU socket | LGA3647 | ||||||||||
| CPU family | Intel Xeon Scalable LGA3647 | ||||||||||
| CPU builtin | No | ||||||||||
| Max. CPU # | 2 | ||||||||||
| SNK shape | Narrow | ||||||||||
| System Memory | |||||||||||
| Max. memory size support | 3072 GB | ||||||||||
| Memory sockets # | 24 | ||||||||||
| Memory correction support | ER | ||||||||||
| Memory size type support | DIMM | ||||||||||
| Memory type support | DDR4 | ||||||||||
| On-Board Devices | |||||||||||
| SATA support | No | ||||||||||
| SATA sockets # | 14 | ||||||||||
| Hardaware RAID | No | ||||||||||
| IPMI | Yes | ||||||||||
| VGA | Yes | ||||||||||
| Other | |||||||||||
| Application | High-efficiency, Mission-critical, UIO/WIO | ||||||||||
| Power consumption | 50 W | ||||||||||