X12DPI-NT6
Supermicro
X12DPI-NT6
Image above may show a varied configuration or optional parts.
Manufacturer: Supermicro
Part number: X12DPI-NT6
Warehouse product ID: 891500, 891501
HS: 8473 30 20 00
Dual Socket LGA-4189 (Socket P+) supported, CPU TDP supports Up to 270W TDP, 3 UPI up to 11.2 GT/s
2. Intel® C621A
3. Up to 4TB RDIMM, DDR4-3200MHz; Up to 4TB 3DS ECC LRDIMM, DDR4-3200MHz
5. 2 VGA (1 rear bezel, 1 front panel) ports
6. Intel® C621A controller for 14 SATA3 (6 Gbps) ports; RAID 0,1,5,10
7. Dual LAN with 10GBase-T with Intel® X550
Manufacturer Supermicro
SKU MBD-X12DPI-NT6
Basic informations
Chipset C621A
Format E-ATX
Size 12" x 13"
Expansion slots # 6
Max. memory size support 256 GB
Memory sockets # 18
SATA support Yes
SATA sockets # 14
M.2 support Yes
M.2 sockets # 1
Chipset Type
X550 1GbE
X550 1GbE
Power consumption 270 W