113MTQ-600CB
Chassis Supermicro CSE-113MTQ-600CB 1U 600W Hot-Swap 8xHDD SATA/SAS
Supermicro
113MTQ-600CB
Image above may show a varied configuration or optional parts.
Manufacturer: Supermicro
Part number: 113MTQ-600CB
Warehouse product ID: 1596
Weight (gross): 13.40 kg
Size of the package (LxWxH): 77cm x 61cm x 22cm
UPC/EAN: 672042102921
HS: 8473 30 20 00
ECCN: EAR99
Availability*: On order (estimated delivery time from 10 to 21 business days)
(the indicative cost of delivery on Poland's territory)
The indicative delivery cost in EU - 30&euro
Add to wishlist
More info at manufacturer site
Broken link? Report us.
Add to cart Negotiate the price
Rate product:
No votes.
Add review
Log in to add a review.
1. 1U Rackmount Chassis, supports maximum motherboard sizes: 13.68" x 10.5"
2. 8 x 2.5" hot-swap SAS/SATA drive bay
3. SAS or enterprise SATA HDD only recommended
4. 8-port 1U TQ (W/ AMI 9072) backplane, support up to 8x 2.5-inch SAS/SATA HDD/SSD
5. 1U 600W platinum efficiency multiple output power supply w/pmbus
6. 1 full height expansion slot(s)
7. 4 x 40x28mm PWM fan(s)
8. Optional 2 x fans for AOC cooling
Product description
Please verify them on the manufacturer's website by clicking this link.
Manufacturer Supermicro
SKU CSE-113MTQ-600CB
Basic informations
U size 1U
Expansion slots # 1
Motherboard formats support Proprietary
Motherboard sizes support 13.68" x 13"
Power Supply
Redundant power supply No
Power supply power 600 W
Power supply type AC
Drives
Hot-Swap Yes
Max. drives # 8
3,5" drives support No
2,5" drives support Yes