X13SWA-TF
Motherboard Supermicro MBD-X13SWA-TF W790 LGA4677 4th Gen Intel Xeon Scalable LGA4677 SATA M.2 DDR5
Manufacturer: Supermicro
Part number: X13SWA-TF
Warehouse product ID: 1187440, 1187441
HS: 8473 30 20 00
ECCN: 5A992C
Broken link? Report us.
See motherboard alternatives for AMD and Intel processors on our blog.
Log in to add a review.
Kluczowe cechy / Key features :
1. Intel® Xeon® W processors, including Xeon® W-3400 series (112L) and Xeon® W-2400 series (64L) processors, TDP up to 350W
2. Intel® W790
3. 1TB ECC RDIMM, up to RDIMM=1TB/512GB, RDIMM 3DS=4TB/2TB; 4800MT/s (1DPC)/4400MT/s (2DPC)
5. M.2 Interface: 4 PCIe 5.0 x4 M.2 Form Factor: 2280/22110 M.2 Key: M-Socket (w/o heat sink)
6. Single LAN with Intel® Ethernet Controller I210-AT Single LAN with Marvell AQC113C
7. 8 SATA 3 (6Gb, RAID 0, 1, 5, 10) 2 U.2 for NVMe 2.5" SSD drives (U.2-1, U.2-2)
8. Support overclocking (optional)
Product description
Please verify them on the manufacturer's website by clicking this link.
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU | MBD-X13SWA-TF | ||||||
| Basic informations | |||||||
| Chipset | W790 | ||||||
| Format | E-ATX | ||||||
| Size | 12.3" x 13" | ||||||
| Expansion slots # | 6 | ||||||
| Processor | |||||||
| CPU socket | LGA4677 | ||||||
| CPU family | 4th Gen Intel Xeon Scalable LGA4677 | ||||||
| CPU builtin | No | ||||||
| Max. CPU # | 1 | ||||||
| SNK shape | Standard | ||||||
| System Memory | |||||||
| Max. memory size support | 256 GB | ||||||
| Memory sockets # | 16 | ||||||
| Memory correction support | ER | ||||||
| Memory size type support | DIMM | ||||||
| Memory type support | DDR5 | ||||||
| On-Board Devices | |||||||
| SATA support | Yes | ||||||
| SATA sockets # | 8 | ||||||
| SAS support | No | ||||||
| NVMe support | No | ||||||
| M.2 support | Yes | ||||||
| M.2 sockets # | 4 | ||||||
| NIC # | 2 | ||||||
| NIC chipset/type |
| Hardaware RAID | No | ||||||
| IPMI | No | ||||||
| VGA | Yes | ||||||
| Other | |||||||
| Supported RSC | N/D | ||||||
| Application | High-efficiency, Cost-effective | ||||||
| Power consumption | 350 W | ||||||