X10SDV-12C+-TP8F-B
Manufacturer: Supermicro
Part number: X10SDV-12C+-TP8F-B
Broken link? Report us.
See motherboard alternatives for AMD and Intel processors on our blog.
Log in to add a review.
Kluczowe cechy / Key features :
1. Intel® Xeon® processor D-1567, Single socket FCBGA 1667; 12-Core, 24 Threads, 65W
2. Up to 128GB ECC RDIMM DDR4 2133MHz or 64GB ECC/non-ECC UDIMM in 4 sockets
4. 2 10G SFP+ and 6 GbE LAN
5. 4 SATA3 (6Gbps) ports via SoC
6. 2 USB 3.0 ports (rear), 5 USB 2.0 ports (4 via headers, 1 Type A)
7. 2 SuperDOM, 1 COM, TPM 2.0 header, GPIO and SMbus headers
8. 12V DC Input and ATX Power Source
Product description
Please verify them on the manufacturer's website by clicking this link.
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU | MBD-X10SDV-12C+-TP8F-B | ||||||
| Basic informations | |||||||
| Chipset | SoC | ||||||
| Format | Flex-ATX | ||||||
| Size | 9" x 7.25" | ||||||
| Expansion slots # | 3 | ||||||
| Processor | |||||||
| CPU socket | FCBGA1667 | ||||||
| CPU family | Intel Xeon D-1567 FCBGA1667 | ||||||
| CPU builtin | No | ||||||
| Max. CPU # | 1 | ||||||
| SNK shape | Standard | ||||||
| System Memory | |||||||
| Max. memory size support | 128 GB | ||||||
| Memory sockets # | 4 | ||||||
| Memory correction support | ER | ||||||
| Memory size type support | DIMM | ||||||
| Memory type support | DDR4 | ||||||
| On-Board Devices | |||||||
| SATA support | Yes | ||||||
| SATA sockets # | 4 | ||||||
| SAS support | No | ||||||
| NVMe support | No | ||||||
| M.2 support | Yes | ||||||
| M.2 sockets # | 1 | ||||||
| NIC # | 2 | ||||||
| NIC chipset/type |
| Hardaware RAID | No | ||||||
| IPMI | Yes | ||||||
| VGA | Yes | ||||||
| Other | |||||||
| Supported RSC | N/D | ||||||
| Application | High-efficiency, Cost-effective | ||||||
| Power consumption | 65 W | ||||||