A2SDV-12C+-TLN5F
Supermicro
A2SDV-12C+-TLN5F
Image above may show a varied configuration or optional parts.
Manufacturer: Supermicro
Part number: A2SDV-12C+-TLN5F
Warehouse product ID: 318856, 318857
Size of the package (LxWxH): 47cm x 38cm x 9cm
UPC/EAN: 672042307173
Availability*: PL: NoneNL: 3 pcs. (estimated delivery time from 4 to 10 business days)
(the indicative cost of delivery on Poland's territory)
The indicative delivery cost in EU - 30&euro
Add to wishlist
More info at manufacturer site
Broken link? Report us.
See motherboard alternatives for AMD and Intel processors on our blog.
Add to cart Negotiate the price
Rate product:
No votes.
Add review
Log in to add a review.
1. Intel Atom Processor C3858, Single Socket FCBGA1310 supported, CPU TDP support 25W
2. System on Chip
4. Expansion slots: 1 PCI-E 3.0 x8 (Slot 6 or 7 option)
6. 4x 10GbE LAN ports, 1x 1GbE LAN port (IPMI shared LAN)
7. 2 SATA3 (6 Gbps) ports
8. I/O: 1 VGA, 2 COM (1 via header, 1 rear RJ45), TPM header
9. 5 USB 3.0 (4 rear, Type-A), 2 USB 2.0 (2 via headers)
10. Intel Quick Assist Technology
11. Supports 12V DC power input
Product description
Please verify them on the manufacturer's website by clicking this link.
Manufacturer Supermicro
SKU MBD-A2SDV-12C+-TLN5F
Basic informations
Chipset SoC
Format Flex-ATX
Size 9" x 7.25"
Expansion slots # 1
Processor
CPU socket FCBGA1310
CPU family Intel Atom C3858 FCBGA1310
CPU builtin Yes
Max. CPU # 1
SNK shape Standard
System Memory
Max. memory size support 256 GB
Memory sockets # 4
Memory correction support ER
Memory size type support DIMM
Memory type support DDR4
On-Board Devices
SATA support Yes
SATA sockets # 2
SAS support No
NVMe support No
M.2 support Yes
M.2 sockets # 2
NIC # 4
NIC chipset/type
Chipset Type
X557 10GbE
X557 10GbE
Hardaware RAID No
IPMI Yes
VGA Yes
Other
Supported RSC N/D
Application Routing, Cost-effective
Power consumption 50 W