X12SDV-10CR-SP6F
Supermicro
X12SDV-10CR-SP6F
Image above may show a varied configuration or optional parts.
Manufacturer: Supermicro
Part number: X12SDV-10CR-SP6F
Add to wishlist
More info at manufacturer site
Broken link? Report us.
See motherboard alternatives for AMD and Intel processors on our blog.
Add to cart Negotiate the price
Rate product:
No votes.
Add review
Log in to add a review.
Kluczowe cechy / Key features :
1. System on Chip
2. Intel® Xeon® Processor D-1844NT, CPU TDP 55W, Intel Quick Assist Technology
3. Up to 256GB Registered ECC RDIMM, DDR4-2667MHz, in 4 DIMM slots
4. 1 PCIe 4.0 x16 or 2 PCIe 4.0 x8
6. 2 PCIe 3.0 NVMe x4 SlimSAS Internal Port (4 SATA/PCIe 3.0 x4)
7. Quad 1G RJ45 with Intel® I350-AM2 and i210-IT, Dual 25G SFP28 with Intel SoC
8. SoC controller for 10 SATA3 (6 Gbps) ports; RAID 0,1,5,10
9. 12V DC or ATX Power Input
Product description
Please verify them on the manufacturer's website by clicking this link.
Manufacturer Supermicro
SKU MBD-X12SDV-10CR-SP6F
Basic informations
Chipset SoC
Format Flex-ATX
Size 9" x 7.25"
Expansion slots # 3
Processor
CPU socket FCBGA2227
CPU family Intel Xeon Processor D-1844NT
CPU builtin No
Max. CPU # 1
SNK shape Standard
System Memory
Max. memory size support 64 GB
Memory sockets # 4
Memory correction support ER
Memory size type support DIMM
Memory type support DDR4
On-Board Devices
SATA support Yes
SATA sockets # 2
SAS support No
NVMe support No
M.2 support Yes
M.2 sockets # 1
NIC # 6
NIC chipset/type
Chipset Type
SoC 25GbE
SoC 25GbE
i210 1GbE
i210 1GbE
i350-AM2 1GbE
i350-AM2 1GbE
Hardaware RAID No
IPMI Yes
VGA Yes
Other
Supported RSC N/D
Application High-efficiency, Cost-effective
Power consumption 55 W