SYS-1029U-TR25MV
Server Supermicro SYS-1029U-TR25MV SuperServer • 119UTS-R751P-T • X11DPU • 1U IPMI
Supermicro
SYS-1029U-TR25MV
Image above may show a varied configuration or optional parts.
Manufacturer: Supermicro
Part number: SYS-1029U-TR25MV
Warehouse product ID: 506801
Size of the package (LxWxH): 100cm x 65cm x 22cm
UPC/EAN: 672042361335
Availability*: On order (estimated delivery time from 10 to 21 business days)
(the indicative cost of delivery on Poland's territory)
The indicative delivery cost in EU - 30&euro
Add to wishlist
More info at manufacturer site
Broken link? Report us.
Add to cart Negotiate the price
Rate product:
No votes.
Add review
Log in to add a review.
Kluczowe cechy / Key features :
Dual Socket P (LGA 3647) support 2nd Gen Intel® Xeon® Scalable processors (Cascade Lake/Skylake)‡ 24 DIMMs; up to 6TB 3DS ECC DDR4-2933MHz† RDIMM/LRDIMM, Supports Intel® Optane™ DCPMM†† 2 PCI-E 3.0 x16 slots (FH, 10.5" L),1 PCI-E 3.0 x8 slot (LP), PCI-E 3.0 x16 slot (internal LP) 2 25GbE SFP28 Ethernet ports 10 Hot-swap 2.5" Drive Bays 10 SATA3 (2 hybrid ports - 2 NVMe opt.); Optional M.2 NVMe and SATA3 ports 8 heavy duty fans w/ optimal fan speed control 750W Redundant Power Supplies Platinum Level (94%+)
Product description
Please verify them on the manufacturer's website by clicking this link.
Manufacturer Supermicro
SKU SYS-1029U-TR25MV
Basic informations
Server content
Qty Product name
1 Chassis: 119UTS-R751P-T #
1 Motherboard: X11DPU #
1(2) CPU Heat Sink: SNK-P0067PS
Basic wiring
Power type AC
NVMe support No
NGSFF support No
Family SuperServer
Chassis
Product name 119UTS-R751P-T
Basic informations
U size 1U
Expansion slots # 4
Motherboard formats support Proprietary
Motherboard sizes support 17" x 16.8"
Power Supply
Redundant power supply Yes
Power supply power 750 W
Power supply type AC
Drives
Hot-Swap Yes
Max. drives # 10
3,5" drives support No
2,5" drives support Yes
SATA support Yes
SAS support No
CD/DVD drive installation possibility No
SAS controller required No
Other
Application High-efficiency, Cost-effective
Motherboard
Product name X11DPU
More info at manufacturer site Click here to view Broken link? Report us.
Chipset C621
Format Proprietary
Size 17" x 16.8"
Expansion slots # 3
Processor
CPU socket LGA3647
CPU family Intel Xeon Scalable LGA3647
CPU builtin No
Max. CPU # 2
SNK shape Narrow
System Memory
Max. memory size support 3072 GB
Memory sockets # 24
Memory correction support ER
Memory size type support DIMM
Memory type support DDR4
On-Board Devices
SATA support No
SATA sockets # 14
SAS support No
Hardaware RAID No
IPMI Yes
VGA Yes
Other
Application High-efficiency, Mission-critical, UIO/WIO
Power consumption 50 W