743TQ-903B-SQ
Chassis Supermicro CSE-743TQ-903B-SQ 4U 900W Hot-Swap 8xHDD SATA/SAS
Supermicro
743TQ-903B-SQ
Image above may show a varied configuration or optional parts.
Manufacturer: Supermicro
Part number: 743TQ-903B-SQ
Warehouse product ID: 791767
HS: 8473 30 20 00
ECCN: ear99
Availability*: PL: NoneNL: 1 pcs. (estimated delivery time from 4 to 10 business days)
(the indicative cost of delivery on Poland's territory)
The indicative delivery cost in EU - 30&euro
Add to wishlist
More info at manufacturer site
Broken link? Report us.
Add to cart Negotiate the price
Rate product:
No votes.
Add review
Log in to add a review.
Kluczowe cechy / Key features :
1. 8x 3.5"/2.5" SAS/SATA Backplane for Hot-Swappable Drives
2. Whisper-Quiet (<28dB)
3. Front HDD Door Lock & Side Panel Intrusion Switch
4. Front I/O Ports: 2x USB 3.0
5. 2x 8cm PWM Fans & 1x 9cm Rear PWM Fan
6. 4U / Full Tower Chassis Supports max. Motherboard, Sizes: E-ATX 12" x 13"/ATX/Micro ATX
7. 903W 80-Plus Gold Certified High-Efficiency Power Supply
8. 3x 5.25" External HDD Drive Bays & 8x 3.5"/2.5" Hot-Swappable HDD Drives
Manufacturer Supermicro
SKU CSE-743TQ-903B-SQ
Basic informations
U size 4U
Expansion slots # 7
Motherboard formats support ATX, E-ATX
Motherboard sizes support 12" x 13"
Power Supply
Redundant power supply No
Power supply power 900 W
Max. drives # 8
3,5" drives support Yes
2,5" drives support Yes