836BA-R920B
Chassis Supermicro CSE-836BA-R920B 3U 920W Redundant Hot-Swap 16xHDD SATA/SAS
Manufacturer: Supermicro
Part number: 836BA-R920B
Warehouse product ID: 2072
Weight (gross): 32.66 kg
Size of the package (LxWxH): 102cm x 68cm x 33cm
UPC/EAN: 672042104192
HS: 8473 30 20 00
ECCN: EAR99
Availability*: PL: NoneNL: 6 pcs. (estimated delivery time from 4 to 10 business days)
Log in to add a review.
1. Optimized chassis cooling with redundant cooling fans and adjustable air shroud
2. 16x 3.5" hot-swap drive bays supporting SAS2 or SATA3 HDDs with 6Gbps throughput
3. Redundant (1+1) 920W Platinum Level (94%) high efficiency power supplies
4. Direct Attached SAS2 (6Gbps) backplane
5. Up to 20 hot-swap drives with optional slim floppy/DVD sizes and rear 2.5" drive bays
Product description
Please verify them on the manufacturer's website by clicking this link.
| Manufacturer | Supermicro |
|---|---|
| SKU | CSE-836BA-R920B |
| Basic informations | |
| U size | 3U |
| Expansion slots # | 7 |
| Motherboard formats support | ATX, E-ATX |
| Motherboard sizes support | 13.68" x 13" |
| Power Supply | |
| Redundant power supply | Yes |
| Power supply power | 920 W |
| Power supply type | AC |
| Drives | |
| Hot-Swap | Yes |
| Max. drives # | 16 |
| 3,5" drives support | Yes |
| 2,5" drives support | No |