H12DSI-NT6-O
Motherboard Supermicro MBD-H12DSI-NT6-O SoC SP3 AMD EPYC 7001/7002/7003 SP3 4094 SATA M.2 DDR4 IPMI
Supermicro
Product unavailable (EOL) or limited sale (shortage). Please contact.
Product may only be available via system integration - please inquire.
You can check our refurbished list on our blog https://www.serverparts.cz/en/blog?q=refurbished
H12DSI-NT6-O
Image above may show a varied configuration or optional parts.
Availability: EOL
Manufacturer: Supermicro
Part number: H12DSI-NT6-O
Warehouse product ID: 868172
HS: 8473 30 20 00
ECCN: 5a992c
Availability*: On order (estimated delivery time from 10 to 21 business days)
(the indicative cost of delivery on Poland's territory)
The indicative delivery cost in EU - 30&euro
Kluczowe cechy / Key features :
1. Dual AMD EPYC™ 7003/7002 Series Processors
2. 4TB Registered ECC DDR4 3200MHz SDRAM in 16 DIMMs
M.2 Key: M-key
4. 10 SATA3, 2 SATADOM, 4 NVMe
5. Dual 10GBase-T LAN ports, 1 dedicated IPMI LAN Port
6. ASPEED AST2600 BMC graphics
7. 2 USB 2.0 ports (rear), 4 USB 3.0 ports (2 rear, 2 headers)
8. 8x 4-pin PWM Fans & Speed control
Product description
Please verify them on the manufacturer's website by clicking this link.
Manufacturer Supermicro
SKU MBD-H12DSI-NT6-O
Basic informations
Chipset SoC
Format E-ATX
Size 12" x 13"
Expansion slots # 6
Processor
CPU socket SP3
CPU family AMD EPYC 7001/7002/7003 SP3 4094
CPU builtin No
Max. CPU # 2
SNK shape Standard
System Memory
Max. memory size support 4096 GB
Memory sockets # 16
Memory correction support EC
Memory size type support DIMM
Memory type support DDR4
On-Board Devices
SATA support Yes
SATA sockets # 10
SAS support No
NVMe support No
M.2 support Yes
M.2 sockets # 1
NIC # 2
NIC chipset/type
Chipset Type
BCM57416 1GbE
BCM57416 1GbE
Hardaware RAID No
IPMI Yes
VGA Yes
Other
Supported RSC N/D
Application High-efficiency, Cost-effective
Power consumption 100 W