R163-Z35-AAH1
Server Gigabyte R163-Z35-AAH1 • 1U SATA/M.2 • 1x1GbE
Manufacturer: Gigabyte
Part number: R163-Z35-AAH1
Warehouse product ID: 2193026
HS: 8471 49 00 00
Log in to add a review.
Kluczowe cechy / Key features :
1. Single AMD EPYC™ 9004 Series Processors
2. 12-Channel DDR5 RDIMM, 12 x DIMMs
3. Dual ROM Architecture
4. 1 x 1Gb/s LAN port via Intel® I210-AT
5. 12 x 2.5" Gen5 NVMe/SATA/SAS-4 hot-swap bays
6. 1 x M.2 slot with PCIe Gen3 x4 interface
7. 2 x FHHL PCIe Gen5 x16 slots
8. 2 x OCP NIC 3.0 PCIe Gen5 x16 slots
9. Compatible with SupremeRAID™ by Graid Technology
10. 1+1 1300W 80 PLUS Titanium redundant power supplies
Product description
Please verify them on the manufacturer's website by clicking this link.
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU | R163-Z35-AAH1 | ||||||||
| Basic informations | |||||||||
| Server content |
| Family | Rack Server | ||||||||
| U size | 1U | ||||||||
| Motherboard | MZ33-DC1 | ||||||||
| Chipset | SoC | ||||||||
| NIC | 1x1GbE | ||||||||
| Expansion slots # | 2 | ||||||||
| Processor | |||||||||
| CPU socket | SP5 | ||||||||
| CPU family | AMD EPYC 9004 Series | ||||||||
| CPU builtin | No | ||||||||
| CPU # | 1 | ||||||||
| System Memory | |||||||||
| Max. memory size support | 1536 GB | ||||||||
| Memory sockets # | 12 | ||||||||
| Memory correction support | ER | ||||||||
| Memory size type support | DIMM | ||||||||
| Memory type support | DDR5 | ||||||||
| Drives | |||||||||
| Hot-Swap | Yes | ||||||||
| Max. drives # | 12 | ||||||||
| 3,5" drives support | No | ||||||||
| 2,5" drives support | Yes | ||||||||