216BA-R920WB
Chassis Supermicro CSE-216BA-R920WB 2U 920W Redundant Hot-Swap 24xHDD SATA/SAS/NGSFF
Supermicro
216BA-R920WB
Image above may show a varied configuration or optional parts.
Manufacturer: Supermicro
Part number: 216BA-R920WB
Warehouse product ID: 1632
Weight (gross): 24.00 kg
Size of the package (LxWxH): 99cm x 77cm x 30cm
UPC/EAN: 672042121199
Availability*: On order (estimated delivery time from 10 to 21 business days)
(the indicative cost of delivery on Poland's territory)
The indicative delivery cost in EU - 30&euro
Add to wishlist
More info at manufacturer site
Broken link? Report us.
Add to cart Negotiate the price
Rate product:
No votes.
Add review
Log in to add a review.
1.2U chassis support for SMC Proprietary WIO motherboards max. motherboard size - 12" x 13", 13" x 13.68". Support up to 12"x13" MB with rear 2.5" HDD option installed.
2.24 x 2.5" hot-swap drive bay
3.24-port 2U SAS 6Gbps direct-attached backplane, support up to 24x 2.5-inch SAS2/SATA3 HDD/SSD
4.1U 920W Redundant Platinum Super Quiet power supply W/PMbus
5.4 full-height & half-length expansion slot(s) , 3 low-profile expansion slot(s)
6.3 x 8cm high-performance PWM fan(s)
7.Optional 5 x 6cm fan cooling module for 826B/216B
Product description
Please verify them on the manufacturer's website by clicking this link.
Manufacturer Supermicro
SKU CSE-216BA-R920WB
Basic informations
U size 2U
Expansion slots # 7
Motherboard formats support Proprietary
Motherboard sizes support 12" x 13", 13.68" x 13"
Power Supply
Redundant power supply Yes
Power supply power 920 W
Power supply type AC
Drives
Hot-Swap Yes
Max. drives # 24
3,5" drives support No
2,5" drives support Yes