SSG-6119P-ACR12N4L
Server Supermicro SSG-6119P-ACR12N4L Storage • 802TS-R804AMP • X11DPD-M25 • 1U IPMI NVMe
Manufacturer: Supermicro
Part number: SSG-6119P-ACR12N4L
Log in to add a review.
Kluczowe cechy / Key features :
2. 16 DIMMs; up to 3TB 3DS ECC, DDR4-2933MHz† RDIMM/LRDIMM, Supports Intel® Optane™ DCPMM††
4. 12 Hot-swap 3.5" SAS3/SATA3 drive bays with Broadcom 3224/3216, SAS3 IT mode controller
5. 4 Hot-swap 2.5" 7mm NVMe/SATA drive bays
6. 2 M.2 NVMe/SATA up to 80mm
7. Front Panel HDD Locate LED
8. Internal Cable Arm
9. 2x 25Gb SFP28 onboard
10. 800W Redundant Power Supplies, Platinum Level High-efficiency
Product description
Please verify them on the manufacturer's website by clicking this link.
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU | SSG-6119P-ACR12N4L | ||||||||||
| Basic informations | |||||||||||
| Server content |
| Power type | AC | ||||||||||
| NVMe support | Yes / Sockets number: 4 | ||||||||||
| NGSFF support | No | ||||||||||
| Family | Storage | ||||||||||
| Chassis | |||||||||||
| Product name | 802TS-R804AMP | ||||||||||
| More info at manufacturer site | Click here to view Broken link? Report us. | ||||||||||
| U size | 1U | ||||||||||
| Expansion slots # | 4 | ||||||||||
| Motherboard formats support | Proprietary | ||||||||||
| Motherboard sizes support | 12" x 13" | ||||||||||
| Power Supply | |||||||||||
| Redundant power supply | Yes | ||||||||||
| Power supply power | 800 W | ||||||||||
| Power supply type | AC | ||||||||||
| Drives | |||||||||||
| Hot-Swap | Yes | ||||||||||
| Max. drives # | 12 | ||||||||||
| 3,5" drives support | Yes | ||||||||||
| 2,5" drives support | No | ||||||||||
| SATA support | Yes | ||||||||||
| SAS support | Yes | ||||||||||
| CD/DVD drive installation possibility | No | ||||||||||
| SAS controller required | No | ||||||||||
| Other | |||||||||||
| Application | High-efficiency, Cost-effective | ||||||||||
| Motherboard | |||||||||||
| Product name | X11DPD-M25 | ||||||||||
| Chipset | C621 | ||||||||||
| Format | Proprietary | ||||||||||
| Size | 12" x 13" | ||||||||||
| Expansion slots # | 5 | ||||||||||
| Processor | |||||||||||
| CPU socket | LGA3647 | ||||||||||
| CPU family | Intel Xeon Scalable LGA3647 | ||||||||||
| CPU builtin | No | ||||||||||
| Max. CPU # | 2 | ||||||||||
| SNK shape | Standard | ||||||||||
| System Memory | |||||||||||
| Max. memory size support | 3072 GB | ||||||||||
| Memory sockets # | 16 | ||||||||||
| Memory correction support | ER | ||||||||||
| Memory size type support | DIMM | ||||||||||
| Memory type support | DDR4 | ||||||||||
| On-Board Devices | |||||||||||
| SATA sockets # | 12 | ||||||||||
| SAS support | No | ||||||||||
| NIC # | 2 | ||||||||||
| NIC chipset/type |
| Hardaware RAID | No | ||||||||||
| IPMI | Yes | ||||||||||
| VGA | Yes | ||||||||||
| Other | |||||||||||
| Supported RSC | N/D | ||||||||||
| Power consumption | 205 W | ||||||||||