Manufacturer: Supermicro
Part number: X12SDV-4C-SP6F
Warehouse product ID: 1067591, 1067592
HS: 8473 30 20 00
ECCN: 5a992c
Broken link? Report us.
See motherboard alternatives for AMD and Intel processors on our blog.
Log in to add a review.
Kluczowe cechy / Key features :
1. System on Chip
2. Intel® Xeon® Processor D-1718T, CPU TDP 46W
3. Up to 256GB Registered ECC RDIMM, DDR4-2933MHz, in 4 DIMM slots
4. 1 PCI-E 4.0 x16 or 2 PCI-E 4.0 x8
6. 2 PCI-E 3.0 NVMe x4 SlimSAS Internal Port (4 SATA/PCI-E 3.0 x4)
7. Quad 1G RJ45 with Intel® I350-AM2 and i210-IT, Dual 25G SFP28 with Intel SoC
8. SoC controller for 10 SATA3 (6 Gbps) ports; RAID 0,1,5,10
9. 12V DC or ATX Power Input
Product description
Please verify them on the manufacturer's website by clicking this link.
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU | MBD-X12SDV-4C-SP6F | ||||||
| Basic informations | |||||||
| Chipset | SoC | ||||||
| Format | Flex-ATX | ||||||
| Size | 9" x 7.25" | ||||||
| Expansion slots # | 3 | ||||||
| Processor | |||||||
| CPU socket | FCBGA2227 | ||||||
| CPU family | Intel Xeon Processor D-1718T | ||||||
| CPU builtin | No | ||||||
| Max. CPU # | 1 | ||||||
| SNK shape | Standard | ||||||
| System Memory | |||||||
| Max. memory size support | 256 GB | ||||||
| Memory sockets # | 4 | ||||||
| Memory correction support | ER | ||||||
| Memory size type support | DIMM | ||||||
| Memory type support | DDR4 | ||||||
| On-Board Devices | |||||||
| SATA support | Yes | ||||||
| SATA sockets # | 2 | ||||||
| SAS support | No | ||||||
| NVMe support | No | ||||||
| M.2 support | Yes | ||||||
| M.2 sockets # | 1 | ||||||
| NIC # | 2 | ||||||
| NIC chipset/type |
| Hardaware RAID | No | ||||||
| IPMI | Yes | ||||||
| VGA | Yes | ||||||
| Other | |||||||
| Supported RSC | N/D | ||||||
| Application | High-efficiency, Cost-effective | ||||||
| Power consumption | 46 W | ||||||