R163-S35-AAC1
Server Gigabyte R163-S35-AAC1 • 1U SATA/M.2 • 1x1GbE
Gigabyte
R163-S35-AAC1
Image above may show a varied configuration or optional parts.
Ask for price
Manufacturer: Gigabyte
Part number: R163-S35-AAC1
Availability*: On order (estimated delivery time from 10 to 21 business days)
(the indicative cost of delivery on Poland's territory)
The indicative delivery cost in EU - 30&euro
Add to wishlist
More info at manufacturer site
Broken link? Report us.
Add to cart Negotiate the price
Rate product:
No votes.
Add review
Log in to add a review.
Kluczowe cechy / Key features :
1. Single 5th/4th Gen Intel® Xeon® Scalable Processors
2. Single Intel® Xeon® CPU Max Series
3. 8-Channel DDR5 RDIMM, 16 x DIMMs
4. Dual ROM Architecture
5. 1 x 1Gb/s LAN port via Intel® I210-AT
6. 12 x 2.5" Gen5 NVMe/SATA/SAS-4 hot-swappable bays
7. 1 x M.2 slot with PCIe Gen3 x4 interface
8. 1 x FHHL PCIe Gen5 x16 slot
9. 1 x OCP 3.0 Gen5 x16 slot
10. 1+1 1300W 80 PLUS Platinum redundant power supplies
Product description
Please verify them on the manufacturer's website by clicking this link.
Manufacturer Gigabyte
SKU R163-S35-AAC1
Basic informations
Server content
Qty Product name
1 Chassis
1 Motherboard
Basic wiring
Family Rack Server
U size 1U
Motherboard MS33-DC0
Chipset C741
NIC 1x1GbE
Expansion slots # 1
Processor
CPU socket LGA4677
CPU family 4th Gen Intel Xeon Scalable LGA4677
CPU builtin No
CPU # 1
System Memory
Max. memory size support 256 GB
Memory sockets # 16
Memory correction support ER
Memory size type support DIMM
Memory type support DDR5
Drives
Hot-Swap Yes
Max. drives # 12
3,5" drives support No
2,5" drives support Yes