829BTQ-R920WB
Chassis Supermicro CSE-829BTQ-R920WB 2U 920W Redundant Hot-Swap 10xHDD SATA/SAS
Supermicro
829BTQ-R920WB
Image above may show a varied configuration or optional parts.
Manufacturer: Supermicro
Part number: 829BTQ-R920WB
Warehouse product ID: 2056
Weight (gross): 23.60 kg
Size of the package (LxWxH): 100cm x 66cm x 28cm
UPC/EAN: 672042105700
Availability*: On order (estimated delivery time from 10 to 21 business days)
(the indicative cost of delivery on Poland's territory)
The indicative delivery cost in EU - 30&euro
Add to wishlist
More info at manufacturer site
Broken link? Report us.
Add to cart Negotiate the price
Rate product:
No votes.
Add review
Log in to add a review.
1.2U chassis supports for maximum motherboard sizes - SMC Proprietary WIO , 13.68" x 16.5" motherboards
2.10 x 3.5" hot-swap SAS/SATA
4.1U 920W Redundant Platinum Super Quiet power supply W/PMbus
5.4 full-height & full-length expansion slot(s) , 3 low-profile expansion slot(s)
6.4 x 80mm 9500 RPM fan(s)
7.Optional 3 x fans for 100% cooling redundancy
Product description
Please verify them on the manufacturer's website by clicking this link.
Manufacturer Supermicro
SKU CSE-829BTQ-R920WB
Basic informations
U size 2U
Expansion slots # 7
Motherboard formats support Proprietary
Motherboard sizes support 13.68" x 13"
Power Supply
Redundant power supply Yes
Power supply power 920 W
Power supply type AC
Drives
Hot-Swap Yes
Max. drives # 10
3,5" drives support Yes
2,5" drives support No