113TQ-R500CB
Chassis Supermicro CSE-113TQ-R500CB 1U 500W Redundant Hot-Swap 8xHDD SATA/SAS
Manufacturer: Supermicro
Part number: 113TQ-R500CB
Warehouse product ID: 1607
Weight (gross): 16.80 kg
Size of the package (LxWxH): 86cm x 60cm x 22cm
UPC/EAN: 672042092369
Log in to add a review.
1. 1U rackmount chassis, support for motherboard size: 12" x 13" E-ATX
2. 8 x 2.5" hot-swap SAS/SATA drive bay
3. SAS or enterprise SATA HDD only recommended
4. 8-port 1U TQ (W/ AMI 9072) backplane, support up to 8x 2.5-inch SAS/SATA HDD/SSD
5. 1U 500W Redundant Single Output power supply W/PMbus 54.5mm width
6. 1 full-height & full-length expansion slot(s) (Riser Card Required)
7. 3 x 4cm counter-rotating PWM fan(s)
8. Optional 3 x fan for PCI card cooling
|---|---|
| SKU | CSE-113TQ-R500CB |
| Basic informations | |
| U size | 1U |
| Expansion slots # | 1 |
| Motherboard formats support | E-ATX |
| Motherboard sizes support | 12" x 13" |
| Power Supply | |
| Redundant power supply | Yes |
| Power supply power | 500 W |
| Max. drives # | 8 |
| 3,5" drives support | No |
| 2,5" drives support | Yes |