826BE1C-R920WB
Chassis Supermicro CSE-826BE1C-R920WB 2U 920W Redundant Hot-Swap 14xHDD SATA/SAS
Supermicro
826BE1C-R920WB
Image above may show a varied configuration or optional parts.
Manufacturer: Supermicro
Part number: 826BE1C-R920WB
Warehouse product ID: 4301
Weight (gross): 27.22 kg
Size of the package (LxWxH): 88cm x 68cm x 30cm
UPC/EAN: 672042158119
Availability*: On order (estimated delivery time from 10 to 21 business days)
(the indicative cost of delivery on Poland's territory)
The indicative delivery cost in EU - 30&euro
Add to wishlist
More info at manufacturer site
Broken link? Report us.
Add to cart Negotiate the price
Rate product:
No votes.
Add review
Log in to add a review.
1. 12x 3.5" Hot-swap SAS3/SATA, Drive Bays
2. Optional 2x 2.5" Hot-swap SATA3, Drive Bays for OS mirroring
3. SAS3 Single Expander backplane, with SES-2 and cascading support
4. Mini-SAS HD 12Gbps connectivity (2 port in & 2 port out)
5. 3x 80mm Hot-swap Cooling Fans
6. 920W Redundant Power Supplies Platinum Level (94%+)
7. WIO slots (4 Full-height Full-length, 3 Low-profile PCI expansion)
Product description
Please verify them on the manufacturer's website by clicking this link.
Manufacturer Supermicro
SKU CSE-826BE1C-R920WB
Basic informations
U size 2U
Expansion slots # 7
Motherboard formats support Proprietary
Motherboard sizes support 12" x 13", 13.68" x 13"
Power Supply
Redundant power supply Yes
Power supply power 920 W
Power supply type AC
Drives
Hot-Swap Yes
Max. drives # 14
3,5" drives support Yes
2,5" drives support Yes