825TQ-600LPB
Chassis Supermicro CSE-825TQ-600LPB 2U 600W Hot-Swap 10xHDD SATA/SAS
Manufacturer: Supermicro
Part number: 825TQ-600LPB
Warehouse product ID: 1999
Weight (gross): 23.59 kg
Size of the package (LxWxH): 88cm x 68cm x 30cm
UPC/EAN: 672042097937
HS: 8473 30 20 00
ECCN: EAR99
Log in to add a review.
1. 2U chassis supports for maximum motherboard sizes - 13.68" x 13", E-ATX 12" x 13", ATX 12" x 10" motherboards
2. 8 x 3.5" hot-swap SAS/SATA drive bay w/ full SES-II support on SAS motherboards, 2 x 3.5" fixed drive bay
3. 8-port 2U TQ (W/ AMI 9072) backplane, support up to 8x 3.5-inch SAS/SATA HDD
4. 1U 600W platinum efficiency multiple output power supply w/pmbus
5. 7 low-profile expansion slot(s)
6. 3 x 8cm (7000 RPM) hot-swap PWM cooling fan(s)
Product description
Please verify them on the manufacturer's website by clicking this link.
| Manufacturer | Supermicro |
|---|---|
| SKU | CSE-825TQ-600LPB |
| Basic informations | |
| U size | 2U |
| Expansion slots # | 7 |
| Motherboard formats support | ATX, E-ATX |
| Motherboard sizes support | 12" x 13", 12" x 10", 13.68" x 13" |
| Power Supply | |
| Redundant power supply | No |
| Power supply power | 600 W |
| Power supply type | AC |
| Drives | |
| Hot-Swap | Yes |
| Max. drives # | 10 |
| 3,5" drives support | Yes |
| 2,5" drives support | No |