826BA-R920WB
Chassis Supermicro CSE-826BA-R920WB 2U 920W Redundant Hot-Swap 14xHDD SATA/SAS/NGSFF
Manufacturer: Supermicro
Part number: 826BA-R920WB
Warehouse product ID: 2016
Weight (gross): 23.60 kg
Size of the package (LxWxH): 88cm x 68cm x 30cm
UPC/EAN: 672042117796
Log in to add a review.
1. 920W Redundant High-efficiency, Platinum Level (94%+) Power Supply
2. 12x 3.5" Hot-swap SAS / SATA Drive Bays and optional 2x 2.5" Hot-swap SAS/SATA Drive Bays on rear side of Chassis
3. 3x 80mm Hot-swap Cooling Fans
4. WIO Slots (4x Full-height, Full-length + 3x Low-profile Expansion slots)
5. SAS/SATA 6Gb/s HDD backplane with SESII
6. Mini-i-pass (SFF 8087) connectivity (multi lane)
Product description
Please verify them on the manufacturer's website by clicking this link.
| Manufacturer | Supermicro |
|---|---|
| SKU | CSE-826BA-R920WB |
| Basic informations | |
| U size | 2U |
| Expansion slots # | 7 |
| Motherboard formats support | E-ATX, Proprietary |
| Motherboard sizes support | 12" x 13", 13.68" x 13" |
| Power Supply | |
| Redundant power supply | Yes |
| Power supply power | 920 W |
| Power supply type | AC |
| Drives | |
| Hot-Swap | Yes |
| Max. drives # | 14 |
| 3,5" drives support | Yes |
| 2,5" drives support | Yes |