825TQ-600LPB
Chassis Supermicro CSE-825TQ-600LPB 2U 600W Hot-Swap 10xHDD SATA/SAS
Supermicro
825TQ-600LPB
Image above may show a varied configuration or optional parts.
Manufacturer: Supermicro
Part number: 825TQ-600LPB
Warehouse product ID: 1999
Weight (gross): 23.59 kg
Size of the package (LxWxH): 88cm x 68cm x 30cm
UPC/EAN: 672042097937
HS: 8473 30 20 00
ECCN: EAR99
Availability*: On order (estimated delivery time from 10 to 21 business days)
(the indicative cost of delivery on Poland's territory)
The indicative delivery cost in EU - 30&euro
Add to wishlist
More info at manufacturer site
Broken link? Report us.
Add to cart Negotiate the price
Rate product:
No votes.
Add review
Log in to add a review.
1. 2U chassis supports for maximum motherboard sizes - 13.68" x 13", E-ATX 12" x 13", ATX 12" x 10" motherboards
2. 8 x 3.5" hot-swap SAS/SATA drive bay w/ full SES-II support on SAS motherboards, 2 x 3.5" fixed drive bay
3. 8-port 2U TQ (W/ AMI 9072) backplane, support up to 8x 3.5-inch SAS/SATA HDD
4. 1U 600W platinum efficiency multiple output power supply w/pmbus
5. 7 low-profile expansion slot(s)
6. 3 x 8cm (7000 RPM) hot-swap PWM cooling fan(s)
Product description
Please verify them on the manufacturer's website by clicking this link.
Manufacturer Supermicro
SKU CSE-825TQ-600LPB
Basic informations
U size 2U
Expansion slots # 7
Motherboard formats support ATX, E-ATX
Motherboard sizes support 12" x 13", 12" x 10", 13.68" x 13"
Power Supply
Redundant power supply No
Power supply power 600 W
Power supply type AC
Drives
Hot-Swap Yes
Max. drives # 10
3,5" drives support Yes
2,5" drives support No